HomeLubelskie

PZL Świdnik: Porozumienie ws. zmniejszenia czasu pracy i wynagrodzeń

PZL Świdnik: Porozumienie ws. zmniejszenia czasu pracy i wynagrodzeń

Związkowcy z PZL Świdnik podpisali porozumienie w sprawie zmniejszenia czasu pracy i wynagrodzenia przez najbliższe trzy miesiące. Obniżka pensji obejmie także zarząd spółki. Pracownicy będą mieć wolne piątki lub poniedziałki, zależnie od tego, w jakich działach PZL pracują.

Szef NSZZ Solidarność w PZL Świdnik Andrzej Kuchta mówi, że celem porozumienia podpisanego z zarządem przez wszystkie organizacje związkowe jest zachowanie miejsc pracy i płynności finansowej firmy. “Jeżeli mamy położone na szali utrzymywanie takiego stanu, jaki jest i prowadzenie jakiegoś planu związanego z redukcją zatrudnienia, to jednak te trzy miesiące da się jakoś wytrzymać i może zaciśniętymi zębami, ale każdy (…) przyjmuje to ze zrozumieniem” – przekonuje Andrzej Kuchta.

Od maja do lipca wynagrodzenie zasadnicze każdego pracownika PZL Świdnik – łącznie z zarządem – będzie zmniejszone o 20 procent. Analogicznie wymiar czasu pracy. Szef zakładowego NSZZ Solidarność mówił, że przy średniej płacy w firmie wynoszącej około 5 000 złotych obniżka wyniesie około 1 000 złotych.

Porozumienie obejmuje pracowników zatrudnionych na umowach o pracę. Jak informują związkowcy, z zakładem może pożegnać się około 90 osób. To część pracowników zatrudnionych w agencjach pracy tymczasowych lub na umowach czasowych.

PZL Świdnik zatrudnia około 3 tysięcy osób.

PR Lublin/S. Pawlak/IAR/d jl/w dw

COMMENTS