HomeŚwiat

Putin wygrywa w referendum. Czy będzie prezydentem do końca życia?

Putin wygrywa w referendum. Czy będzie prezydentem do końca życia?

Niespodzianki nie było, w referendum zmieniające konstytucję, większość Rosjan poparła pomysł przedłużenia rządów Władimira Putina.

 

Rosjanie poparli w zakończonym referendum zmiany w konstytucji, które zapewniają obecnemu prezydentowi Władimirowi Putinowi rządzenie krajem do roku 2036, wskazują wstępne wyniki.

Po przeliczeniu większości głosów, ponad 78 proc. biorących udział w referendom poparło zmiany w ustawie zasadniczej.

Obecna kadencja Putina kończy się w roku 2024, zgodnie ze zmianami w konstytucji kolejne kadencje będą biegły od nowa, co zapewni prezydentowi rządzenie przez następne lata.

Przedstawiciele sił opozycyjnych skrytykowali sam pomysł referendum, mówiąc, że Putin zamierza zostać prezydentem na całe życie.

Opozycja kpiła też z głosowania, wskazując, że nim zakończyło się siedmiodniowe referendum, w moskiewskich księgarniach były już kopie nowej konstytucji z naniesionymi zmianami.

Największy krytyk Kremla Aleksiej Nawalny określił wyniki głosowania jako wielkie kłamstwo, które nie odzwierciedla prawdziwej opinii publicznej w tym kraju.

Głosowanie rozpoczęło się w całej Rosji w ubiegłym tygodniu, a Centralna Komisja Wyborcza oceniła frekwencję na ponad 64 proc.

Interfax poinformował z kolei, że ministerstwo spraw wewnętrznych stwierdziło, iż nie doszło do żadnych naruszeń, które mogłyby wpłynąć na wynik referendum.

Ale przedstawiciel niezależnego Ruchu Gołos (Głos), monitorujący wybory w Rosji powiedział, że otrzymał około 2100 zgłoszeń o możliwych naruszeniach.

Kilkuset przeciwników zmian konstytucyjnych protestowało w Moskwie i Petersburgu.

Prezydent Rosji, który rządzi nieprzerwanie Rosją od 20 lat jako prezydent lub premier i jego zwolennicy twierdzą, że reformy – łącznie ponad 200 zmian w konstytucji – są potrzebne do zapewnienia stabilności krajowi.

Wśród innych przyjętych zmian jest między innymi zakaz małżeństw osób tej samej płci.

Wprowadzono też ochronę „prawdy historycznej” o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej (1941–1945) i zakaz „umniejszania” czynów walczących.

Wyżsi urzędnicy państwowi nie będą mogli posiadać zagranicznych paszportów, posiadłości i zagranicznych kont bankowych.

Referendum miało się odbyć znacznie wcześniej, co zapowiedział Putin. Jednak pod naciskiem przeciwników, którzy wskazywali na groźbę zakażenia się koronawirusem podczas głosowania, zostało ono przełożone.

Mer Moskwy pod naciskiem Kremla poluzował przed samym referendum niektóre obostrzenia, tak aby sytuacja epidemiologiczna wyglądała na kontrolowaną.

Tymczasem epidemia w Rosji nie odpuszcza. Ostatniej doby zmarło 216 osób, a łączna liczba ofiar śmiertelnych ofiar koronawirusa przekroczyła już 9500. Najgorsza sytuacja jest w Moskwie i Petersburgu. Ogólna liczba zachorowań w Rosji przekroczyła już 650 tysięcy.

Red. Kazimierz Sikorski PolskaPress AIP

COMMENTS