26 C
Chicago
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Putin: Stosunki między Rosją i Turcją wróciły do sytuacji sprzed kryzysu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Soczi spotkali się prezydenci Rosji i Turcji. Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan rozmawiali o współpracy gospodarczej i konflikcie syryjskim. Rosyjski przywódca oświadczył, że stosunki między oboma krajami wróciły do sytuacji sprzed kryzysu.

W ocenie Władimira Putina, już można mówić o całkowitym zniesieniu ograniczeń w kontaktach gospodarczych z Turcją, ale w niektórych sektorach zdecydują o tym dwustronne rozmowy prowadzone przez poszczególnych ministrów i cykle produkcyjne. Prezydent podkreślił, że Rosji zależy przede wszystkim na kontynuacji strategicznych inwestycji, takich jak budowa gazociągu przebiegającego po dnie Morza Czarnego i elektrowni atomowej w Turcji. Putin zwrócił szczególną uwagę na współpracę rosyjsko-turecką w rozwiązaniu kryzysu syryjskiego. „Porozumieliśmy się w sprawie współdziałania w tym zakresie, kontaktów służb specjalnych i resortów obrony.
Trzymamy się tego, że rozwiązanie syryjskiego konfliktu może nastąpić wyłącznie przy wykorzystaniu politycznych i dyplomatycznych środków” – powiedział rosyjski przywódca.
Z kolei prezydent Erdogan zapewnił, że jego kraj chce zrobić wszystko, aby przerwać rozlew krwi w Syrii. Wskazał na konieczność „posadzenia przy jednym stole zwaśnionych Syryjczyków” i zniszczenia ugrupowań terrorystycznych, działających na Bliskim Wschodzie i w innych regionach świata. Obaj prezydenci uzgodnili utworzenie w Syrii tak zwanej „strefy deeskalacji”, która w początkowej fazie ma objąć prowincję Idlib. Projekt ten zostanie przedstawiony w Astanie w trakcie kolejnej rundy rozmów pokojowych.

Maciej Jastrzębski/Moskwa, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520