"> Putin: rozpoczniemy budowę nowych pocisków nuklearnych jeśli Stany Zjednoczone zaczną to robić - wiadomosci.com

Putin: rozpoczniemy budowę nowych pocisków nuklearnych jeśli Stany Zjednoczone zaczną to robić

Putin: rozpoczniemy budowę nowych pocisków nuklearnych jeśli Stany Zjednoczone zaczną to robić

Prezydent Władimir Putin ostrzegł, że Rosja zostanie zmuszona do budowy nowych pocisków nuklearnych krótkiego i średniego zasięgu jeśli zaczną to robić Stany Zjednoczone. W ubiegłym tygodniu Amerykanie ogłosili, że wycofują się z układu INF zawartego z Rosją. Chodzi o podpisaną jeszcze w czasach zimnej wojny umowę, która zabraniała posiadania i używania rakiet średniego zasięgu.

Waszyngton zrezygnował z przestrzegania porozumienia, ponieważ w ocenie amerykańskich ekspertów wojskowych Rosja od dawna rozmieszcza zakazane rodzaje uzbrojenia. Sekretarz obrony Mark Esper poinformował, że jego kraj chce w najbliższych miesiącach zainstalować rakiety średniego zasięgu w regionie Azji.
Władimir Putin powiedział, że to Stany Zjednoczone są winne zerwaniu układu i że Moskwa i Waszyngton muszą wznowić rozmowy w sprawie kontroli zbrojeń, aby zapobiec “wyścigowi zbrojeń”.
Układ o INF został podpisany w 1987 roku przez prezydentów Reagana i Gorbaczowa. Zakładał on likwidację pocisków o zasięgu od 500 do 5500 kilometrów. Wycofując się z traktatu USA zapowiedziały testy nowych rakiet tego typu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./Reuter/dwi/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0