HomeŚwiat

Putin i Netanjahu oddali hołd ofiarom Holokaustu

Putin i Netanjahu oddali hołd ofiarom Holokaustu

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Izraela Benjamin Netanjahu wspólnie oddali hołd ofiarom Holokaustu. Wzięli oni udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w moskiewskim Muzeum Żydowskim. 

W swoim wystąpieniu Władimir Putin potępił wszelkie przejawy nazizmu, rasizmu i ksenofobii. Wezwał do przeciwdziałania próbom negowania Holokaustu i usprawiedliwiania hitlerowskich zbrodni. „Nasza pamięć to ostrzeżenie przed próbami urzeczywistniania ideologii światowego panowania oraz głoszenia i budowy wielkości, opartymi na przekonaniu o rasowej, narodowej i każdej innej wyższości”- oświadczył Władimir Putin. W podobnym tonie wypowiedział się premier Benjamin Netanjahu, który zakończył swoje wystąpienie oświadczeniem, że „Izrael zrobi wszystko, aby nie doszło do kolejnego Holokaustu”.
W trakcie uroczystości wmurowano kamień pod budowę pomnika bohaterów powstań w obozach zagłady i gettach. W ten sposób wspomniano również o przypadającej w tym roku 75. rocznicy powstania w niemieckim nazistowskim obozie w Sobiborze. Obecny na uroczystościach ambasador Rzeczypospolitej Polskiej Włodzimierz Marciniak przypomniał Rosjanom, że Polacy jako pierwsi oddali hołd powstańcom i uhonorowali ich przywódcę – oficera armii radzieckiej Aleksandra Pieczerskiego – najwyższym odznaczeniem państwowym. „W tej chwili w Rosji przywiązuje się coraz większą wagę do tego, aby najważniejszą częścią rosyjskiej narracji o Holokauście było powstanie w Sobiborze” – zauważył polski dyplomata. Włodzimierz Marciniak dodał, że utrzymuje dobre relacje ze środowiskami żydowskimi w Rosji i przy każdej okazji przekazuje informacje dotyczące starań Warszawy o upamiętnienie ofiar Holokaustu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/em/wkrz

COMMENTS