HomeŚwiat

Putin na sesji ONZ spotka się z Obamą?

Putin na sesji ONZ spotka się z Obamą?

Władimir Putin po raz pierwszy od 2005 roku będzie uczestniczył w sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych – podał Sputnik.news. Prezydent Rosji zatwierdził właśnie dekretem skład moskiewskiej delegacji, która uda się we wrześniu do Nowego Jorku.

Z dokumentu opublikowanego w piątek na oficjalnym portalu informacji prawnej możemy przeczytać, że na czele rosyjskiej delegacji składającej się z 10 liderów stanie nie kto inny, tylko moskiewski przywódca. W 70 już sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych będzie uczestniczył po raz pierwszy od 2005 roku.

Wraz z Putinem no Nowego Jorku pojedzie m.in. z przewodniczący komisji Rady Federacji ds. międzynarodowych Konstantin Kosaczow, minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, przewodniczący komisji Dumy Państwowej ds. międzynarodowych Aleksiej Puszkow, doradcy prezydenta Rosji Jurij Uszakow, wiceminister spaw zagranicznych Giennadij Gatiłow i ambasador Rosji w Stanach Zjednoczonych Siergiej Kislak.

Jak przypomina sputnik.news Putin występował na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ  już trzykrotnie – w 2000, 2003 i 2005 roku. W 2009 roku przed Walnym Zgromadzeniem przemawiał ówczesny prezydent Dmitrij Miedwiediew. W pozostałych latach rosyjską delegacją kierował Ławrow.

Niewykluczone, że w kuluarach sesji Putin spotka się z prezydentem USA Barackiem Obamą. Asystentka sekretarza stanu do spraw europejskich i Eurazji Victorii Nuland przyznała w rozmowie z TASS, że póki co nie będzie się wypowiadać w tej sprawie.
– Nie ogłoszę dzisiaj żadnej decyzji. Ta naturalnie należy do Białego Domu – mówiła Nuland.COMMENTS