18.1 C
Chicago
środa, 29 maja, 2024

Ceny szczepionek są… poufne! Ale przez wpadkę polityka poznaliśmy cząstkę tajemnicy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Komisja Europejska odmówiła komentarza do ujawnionych w Belgii informacji o cenach szczepionek. Opublikowała je przez przypadek sekretarz stanu rządu federalnego odpowiedzialna za budżet zamieszczając na Twitterze zestawienie zamówień szczepionek sześciu firm farmaceutycznych. Szybko usunęła wprawdzie wpis, ale dziennikarze jednej z belgijskich gazet zdążyli zrobić zdjęcie.

 

Rzecznicy Komisji Europejskiej byli pytani na konferencji prasowej przez dziennikarzy o reakcję, ale mimo kilku próśb nie skomentowali tych doniesień. Jeden z rzeczników Eric Mamer powiedział, że kontrakty z firmami farmaceutycznymi są poufne i nie mogą być ujawniane z powodów handlowych. „Nie byłoby tych kontraktów, nie można byłoby prowadzić negocjacji z koncernami, gdyby tej klauzuli poufności nie było” – dodał rzecznik.

Z zestawienia opublikowanego przez belgijską minister wynika, że najtańsze są szczepionki firmy AstraZeneca – niecałe dwa euro, szczepionki koncernu Pfizer i BionTech kosztują 12 euro, najdroższe są z firmy Moderna – 18 dolarów, czyli ponad 14 i pół euro. Belgia zakupiła ponad 33 miliony dawek za 279 milionów euro.

 

***

Komentarz redakcji: Kontrakty z firmami farmaceutycznymi są poufne?!? A z jakich pieniędzy płaci się za szczepionki? PUBLICZNYMI! Czyli moimi, twoimi… Włos się jeży na głowie, że publiczne wydatki i wysokość kwot za poszczególne szczepionki określonych firm są ukrywane…

 

 

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/i mg/w pbp9

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520