HomePOLSKAPodkarpackie

Ptasia grypa na Podkarpaciu

Ptasia grypa na Podkarpaciu

Główny Lekarz Weterynarii stwierdził piąte ognisko ptasiej grypy w Polsce. Zarażony drób znajdował się w gminie Przemyśl na Podkarpaciu. W gospodarstwie hodowano różne gatunki drobiu: kury, kaczki i perliczki.

Wirus przedostał się prawdopodobnie przez kontakt zwierząt z dzikim ptactwem. Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski przypomina hodowcom o stosowaniu zasad bezpieczeństwa: “Ptactwo przy zagrodach musi być odizolowane od ptaków dzikich, bo to one są nośnikiem wirusa. To samo tyczy się pokarmu i wody. Zwracać należy uwagę na odzież ochronną i maty dezynfekcyjne” – przypomina GLW.
Do tej pory wszystkie ogniska wirusa podtypu H5N8 stwierdzano w województwie lubuskim. Teraz także część Podkarpacia także będzie borykać się z obostrzeniami eksportowymi – prognozuje prezes Związku Polskie Mięso, Witold Choiński: “Miejmy nadzieję, że kraje unijne oraz kraje trzecie nie będą nakładały obostrzeń na cały kraj, a jedynie na regiony. Uznanie pozostałych terenów za wolne od ptasiej grypy umożliwi prowadzenie handlu z niewielkimi barierami” – wyjaśnia Witold Choiński.
Czwarty przypadek H5N8 w Polsce potwierdzono wczoraj w gminie Deszczno w Lubuskiem. Efektem jest trwająca likwidacja i utylizacja ponad 36 tysięcy sztuk drobiu.

Michał Fedusio, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS