HomePOLSKA

PSL-Koalicja Polska o programie dla wsi. “By rolnikom żyło się lepiej i dostatniej…”

PSL-Koalicja Polska o programie dla wsi. “By rolnikom żyło się lepiej i dostatniej…”

 

Marek Sawicki przedstawił też propozycje dotyczące klęsk żywiołowych: wprowadzenie funduszu stabilizacji dochodów rolniczych dla rolników, którzy sprzedali produkty a nie dostali za nie zapłaty oraz funduszu klęskowego w wysokości co najmniej 3 miliardów złotych.

Według Marka Sawickiego, zarządzanie funduszem stabilizacji dochodów, funduszem klęskowym, funduszem promocji i doradztwem rolniczym jak również ich prowadzenie powinno należeć do kompetencji izb rolniczych. Wówczas jego zdaniem poczułyby się one współgospodarzami polskiego rolnictwa zamiast czekać na decyzje ministra.

Poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko podkreślił, że poprawę sytuacji wsi trzeba zacząć od zmiany ustawy o izbach rolniczych.

Według PSL-Koalicji Polskiej, należy też przywrócić handel żywnością ze wschodem, przywrócić mały handel graniczny z Obwodem Kaliningradzkim oraz wprowadzić program wsparcia dla mieszkańców wsi na budowę biogazowni. Zdaniem Marka Sawickiego, gdyby wszystkie uboczne produkty biodegradowalne z rolnictwa były przetwarzane na biogaz to import gazu z Rosji nie byłby w ogóle potrzebny.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/I.Szczęsna/dyd

COMMENTS