21.6 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Przywódcy Iranu i Iraku ostro krytykują dekret imigracyjny Trumpa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Przywódcy Iranu i Iraku ostro krytykują dekret imigracyjny prezydenta Donalda Trumpa.

Zapowiadają kroki odwetowe w reakcji na wstrzymanie przez Stany Zjednoczone przyjmowania uchodźców i mieszkańców siedmiu krajów muzułmańskich. Zakaz wpuszczania takich osób wywołał wielotysięczne protesty w Stanach Zjednoczonych oaz krytykę części krajów islamskich.
Władze Iraku – jednego z siedmiu krajów, których dotyczy zakaz wydany przez Donalda Trumpa – zapowiadają lobbing w amerykańskim Kongresie, by zmienić najnowsze decyzje. Iracki parlament chce, aby miejscowy rząd w odpowiedzi wydał zakaz wjazdu do Iraku dla obywateli Stanów Zjednoczonych.
Podobny zakaz rozważają też władze Iranu, choć na razie są to jedynie nieoficjalne informacje. Prezydent Iranu Hassan Rouhani skrytykował najnowsze posunięcia administracji Donalda Trumpa. “To nie jest czas, by wznosić mury między narodami. Oni zapomnieli, że mur berliński upadł już przed laty” – mówił.
Przeciwnych zakazowi wjazdu do Stanów Zjednoczonych jest też wielu mieszkańców siedmiu krajów muzułmańskich. “Moja żona studiuje w Ameryce. To jest rasistowska decyzja, bo nie mogę się już zobaczyć z żoną. Wraz z moimi rodakami zabroniono mi wjazdu do USA” – mówi Murad Subay, uliczny artysta ze stolicy Jemenu Sany.
Do tej pory głosu w tej sprawie nie zabrali przedstawiciele muzułmańskich mocarstw, które nie zostały objęte zakazami. Chodzi m.in. o Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Egipt. Z przywódcami z Rijadu i Abu Dhabi prezydent Trump rozmawiał wczoraj przez telefon.
Na mocy dekretu Donalda Trumpa, obywatele Syrii, Iraku, Iranu, Libii, Jemenu, Sudanu i Somalii nie będą przez najbliższe trzy miesiące wpuszczani do Stanów Zjednoczonych. Obywatele tych państw są proszeni o opuszczenie samolotów lecących do USA. Amerykańskie służby graniczne zatrzymały też wiele osób, które już przyleciały do Stanów Zjednoczonych.

Wojciech Cegielski/IRNA/RTR/Al-Jazeera, Fot. Twitter.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520