Przygotowania do “Rejsu Niepodległości”

Przygotowania do “Rejsu Niepodległości”

W Gdyni trwają ostatnie przygotowanie przed wyjściem w morze “Daru Młodzieży”, który wyruszy w “Rejs Niepodległości”. Statek wraz z 1000 uczestnikami rejsu będzie promował Polskę w 18 dużych portach świata, między innymi w Panamie podczas nadchodzących Światowych Dni Młodzieży.

Jak mówi podsekretarz stanu w ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – Anna Moskwa – rejs “Daru Młodzieży” to połączenie kilku pomysłów na promocję naszego kraju oraz uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak mówi Anna Moskwa rejs będzie promował polską gospodarkę, historię oraz pomoże partnerom rejsu zbudować nowe kontakty biznesowe. Polskę będą promować ludzie młodzi, którzy będą ambasadorami Polski w 18 portach do których zawinie “Dar Młodzieży”. Ponadto w portach przy udziale partnerów rejsu mają zostać zorganizowane imprezy tematyczne na temat polskiej gospodarki, kultury oraz historii.

To duże wydarzenie, które wymagało odpowiednich przygotowań oraz finansowania – mówi Michał Kania – dyrektor biura prasowego w ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Przygotowanie rejsu trwało ponad rok a aktualny kosztorys wynosi około 23 milionów złotych. Część pieniędzy, która będzie przeznaczona na konserwacje statku, prowiant oraz pensje dla załogi pochodzi z budżetu Państwa. Fundusze dzięki którym zostaną zorganizowane imprezy promujące Polskę pochodzą natomiast od partnerów rejsu.

W rejsie “Daru Młodzieży” weźmie udział łącznie 1000 osób, które będą podzielone na 6 zmian. 60|% załogi będą stanowić studenci szkół morskich z Gdyni oraz Szczecina. Pozostali członkowie to młodzi laureaci konkursu ogłoszonego przez resort Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, którzy następnie przeszli odpowiednie tygodniowe szkolenie na morzu. Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap polegał na zamieszczeniu w mediach społecznościowych filmu lub innej prezentacji promującej swoją małą ojczyznę. Materiały cieszące się największą popularnością pozwalały dostać się do drugiego etapu, który składał się z testów wiedzy o marynistyce, historii polskiej drogi do niepodległości oraz części religijnej pod tytułem “morze w Biblii”. Po dwóch etapach wyłoniono 400 osób, które następnie musiały przejść szkolenie w warunkach morskich.

“Dar Młodzieży” opłynie świat i odwiedzi jedne z największych portów świata, między innymi Kapsztad, Singapur oraz Dżakartę. Statek weźmie też udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie gdzie będzie cumował od 22 do 28 stycznia 2019 roku.

W Gdyni przez cały weekend odbywają się imprezy i wydarzenia związane z początkiem “Rejsu Niepodległości”. Ich oficjalna część, z udziałem władz państwowych rozpocznie się mszą świętą w niedzielę o godzinie 10:00, następnie “Dar Młodzieży” o godzinie 12:00 wyjdzie w morze. Jego pierwszym celem jest stolica Estonii – Tallin, gdzie statek dopłynie za około tydzień.

IAR/Lis/kjCOMMENTS

WORDPRESS: 0