HomeŚwiat

Przygotowania do odbudowy Notre Dame

Przygotowania do odbudowy Notre Dame

Trwają przygotowania do odbudowania katedry Notre Dame. Ministerstwo kultury zapowiada, że rekonstrukcja świątyni zajmie pięć lat, będzie realizowana w sposób solidny i budzący zaufanie co do przetrwania budynku. 

Mimo, że do katedry nie można się zbliżyć ze względu na trwające tam prace mające na celu uchronienie konstrukcji przed runięciem, to jednak na drugim brzegu Sekwany zbiera się spory tłum turystów i wiernych. Przy rekonstrukcji ma pomóc trójwymiarowy film jaki nakręcono kilka lat temu, na którym uwieczniono części zniszczone przez pożar i spadającą, płonąca iglicę.
Gael Hammon, który jest jednym z głównych autorów tego przedsięwzięcia, wyjaśniał, że cyfryzację wszelkich danych dotyczących katedry wykonano jakiś czas temu. Teraz to się bardzo przyda. Specjaliści od kamienia, cieśle, fachowcy od witraży wszyscy będą korzystali z tej samej bazy informacji, aby w pełni wykorzystać swoje kompetencje.
Ministerstwo kultury zapewnia, że obecnie obydwie wieże Notre Dame są zabezpieczone i nie runą. W kościołach całej Francji mają być wprowadzone środki, które mają zapobiegać pożarom.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/wk

COMMENTS