HomePOLSKA

Przewodniczący Episkopatu: Aborcja ze względu na ryzyko choroby dziecka to dyskryminacja

Przewodniczący Episkopatu: Aborcja ze względu na ryzyko choroby dziecka to dyskryminacja

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki powiedział, że aborcja ze względu na ryzyko choroby dziecka to dyskryminacja. W opublikowanym komunikacie przewodniczący Episkopatu przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny nie rozpatrzył dotąd „wniosku poselskiego odnoszącego się do kwestii konstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej”.

„Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los” – podkreślił arcybiskup Stanisław Gądecki.

Zaznaczył jednocześnie, że w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego wydanym w 1997 roku napisano: „Wartość konstytucyjnie chronionego dobra prawnego jakim jest życie ludzkie, w tym życie rozwijające się w fazie prenatalnej, nie może być różnicowana. Od momentu powstania życie ludzkie staje się więc wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej”.

W swoim komunikacie abp Gądecki podkreślił, że obowiązujące w Polsce przepisy o prawnej ochronie życia ludzkiego, za sprawą zamieszczonych w ustawie tzw. wyjątków, wciąż naruszają wspomnianą zasadę demokratycznego państwa prawnego. “W szczególny sposób jest to prawdziwe w stosunku do tzw. aborcji eugenicznej dopuszczonej prawnie na podstawie dużego prawdopodobieństwa upośledzenia lub choroby” – czytamy w komunikacie.

Jednocześnie przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że w przypadku nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka mamy prawne przyzwolenie na selekcję z uwagi na stan zdrowia nieurodzonego jeszcze dziecka, co stanowi bezpośrednią dyskryminację”.

W oczekiwaniu na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego duszpasterz przypomniał słowa Prymasa Tysiąclecia: „Wszelkie działanie przeciwko rozpoczętemu życiu jest zwykłą zbrodnią przeciwko prawom natury. Nikt nie może bezkarnie pozbawiać życia kształtującej się dopiero istoty ludzkiej, zwłaszcza, że jest ona bezbronna”.

Arcybiskup Stanisław Gądecki wyraził też swoje rozczarowanie z powodu niedotrzymania jak dotąd obietnicy wyborczej złożonej kiedyś przez partię rządzącą o ochronie życia od poczęcia”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/KEP/mile/zr

COMMENTS