HomeFloryda

Przemyt 81 pojazdów udaremniony w Fort Lauderdale na Florydzie

Przemyt 81 pojazdów udaremniony w Fort Lauderdale na Florydzie

Federalni śledczy poinformowali w środę, że skonfiskowali 81 pojazdów o wartości około 3,2 miliona dolarów, które zostały przygotowane do transportu do Wenezueli w ramach pierścienia przemytniczego dla zamożnych i powiązanych politycznie osób.


Anthony Salisbury, szef biura Miami Homeland Security Investigations, powiedział, że pojazdy były przemycane z naruszeniem amerykańskich przepisów eksportowych i sankcji wobec socjalistycznego rządu wenezuelskiego.

„Jest to część ciągłych wysiłków na rzecz walki z zagraniczną korupcją publiczną, a zwłaszcza z powodu korupcji publicznej w Wenezueli oraz prania i wycofywania bogactwa narodu wenezuelskiego oraz kradzieży bogactwa wenezuelskiego ze skarbu państwa” – powiedział Salisbury. Według Salisbury wiele pojazdów jest powiązanych z Wenezuelczykami, którzy już stanęli w obliczu oskarżeń w USA, w tym miliarderem Raulem Gorrin. Gorrin jest związanym z rządem magnatem medialnym poszukiwanym w Stanach Zjednoczonych za rzekome przywództwo szajki, która ukradła 2,4 miliarda dolarów z kasy państwowej w wyniku oszukańczych transakcji walutowych z monopolem naftowym Wenezueli. Gorrín nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz. Gorrin, były mieszkaniec Miami, w ubiegłym roku był zaangażowany w proces zmierzający do zlikwidowania różnic z administracją Trumpa, pośrednicząc w potencjalnym łagodnym wyjściu prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro w zamian za zwolnienie z sankcji. W ramach tego przedsięwzięcia wyjechał do Waszyngtonu i udało mu się zrobić zdjęcie, ściskając ręce wiceprezydentowi Mike’owi Pence’owi.

Żadne opłaty nie zostały wniesione w związku z przejętymi pojazdami, które były wystawione w środę w Port Everglades w Fort Lauderdale. Wiele z nich jest wyposażonych w pakiety policyjne, takie jak migające światła i syreny, podali urzędnicy. Salisbury powiedział, że ogólny plan jest znacznie większy, nazywając przejęte pojazdy „wierzchołkiem góry lodowej lub kroplą w wiadrze za to, co zaczęliśmy identyfikować w związku z tym nielegalnym oszustwem związanym z eksploatacją”. Od 2017 roku Salisbury powiedział, że HSI i prokuratorzy federalni zajęli ponad 450 milionów dolarów na rachunkach bankowych, a także jachty, luksusowe nieruchomości, konie i inne aktywa powiązane z Wenezuelczykami oskarżonymi o pranie pieniędzy w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.

JK

COMMENTS