HomePOLSKA

“Przełomowe”. Premier o porozumieniu rządu z górnikami. Mamy więcej szczegółów

“Przełomowe”. Premier o porozumieniu rządu z górnikami. Mamy więcej szczegółów

Górnicy osiągnęli porozumienie ze stroną rządową w sprawie długofalowego modelu transformacji polskiego górnictwa. Program zakłada, że górnictwo węgla kamiennego do 2049 roku ma być subsydiowane, dzięki czemu nie wzrosną ceny energii i pozwoli doprowadzić to do osiągnięcia celów transformacji energetycznej. Według założeń porozumienia ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zakończyć działalność w roku 2049.

Przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ “Solidarności” Dominik Kolorz powiedział na konferencji prasowej, że dzisiejsze porozumienie jest wstępem do zawierania kolejnych ugód. “Osiągnęliśmy też elementy, o które chodziło nam podczas poprzednich rund negocjacji, czyli kwestia związana w polityką energetyczną państwa. Dokument ten nie jest dokumentem zamkniętym, on będzie zawierał wszystkie elementy uzgodnień dalszych prac w naszych zespołach roboczych” – wyjaśniał szef dolnośląskiej “Solidarności”. Ostateczne porozumienie ma zostać podpisane przez stronę rządową, społeczną i samorządową.

Dominik Kolorz dodał, że wszelkie uzgodnienia muszą zostać notyfikowane przez Komisję Europejską.

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń powiedział, że osiągnięte dziś porozumienie oznacza koniec akcji protestacyjnej górników, którzy od kilku dni strajkują po ziemią.
Przedstawiciel strony rządowej podkreślił, że porozumienie wyznaczy kierunek uczciwej i sprawiedliwej drogi do transformacji polskiego górnictwa i polskiej energetyki.
“Polska idzie własną drogą, uwzględniając własną specyfikę. Idziemy zgodnie z polityką, którą dzisiaj mamy w Unii Europejskiej” – mówił wiceminister Artur Soboń. Dodał, że w pierwszej kolejności treść porozumienia poznają załogi zakładów górniczych, w szczególności górnicy, którzy nadal protestują pod ziemią i znajdują się w sytuacji niebezpiecznej. Z porozumieniem mają także zapoznać się parlamentarzyści ziemi śląskiej.

Obie strony zgodziły się, że pełna treść porozumienia zostanie podana do publicznej wiadomości dziś wieczorem. Negocjacje strony rządowej z górnikami trwały z przerwami od minionego wtorku.

 

 

***

 

 

Premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku, że Śląsk jest dla niego regionem szczególnym, dlatego tym bardziej cieszy go porozumienie, osiągnięte pomiędzy górnikami ze śląsko-dąbrowskiej “Solidarności” a rządem w sprawie transformacji energetycznej. Szef rządu podkreślił, że wynik negocjacji “śmiało można nazwać przełomowym”.

Premier wskazał, że porozumienie udało się osiągnąć ponieważ, “po obu stronach negocjacyjnego stołu siedzieli ludzie, którym zależy zarówno na rozwoju i nowoczesnej energetycznej transformacji Polski, jak i zabezpieczeniu godnych warunków pracy całej śląskiej społeczności”. Prezes Rady Ministrów podziękował za zaangażowanie wiceministrowi aktywów państwowych Arturowi Soboniowi oraz szefowi swojego gabinetu politycznego, posłowi na Sejm Krzysztofowi Kubowowi, którzy uczestniczyli w negocjacjach w imieniu rządu. Premier podkreślił również rolę przewodniczącego śląsko-dąbrowskiej “Solidarności” Dominika Kolorza oraz wszystkich pozostałych uczestników negocjacji. “Współpracą doprowadzimy do wytyczenia nowej drogi dla całego Śląska, gdzie nowoczesne technologie, ekologia i polskie tradycje górnicze będą koegzystować, budując energetyczną i gospodarczą potęgę Polski na miarę wyzwań XXI wieku” – zaznacza premier Mateusz Morawiecki.

Porozumienie rządu z górnikami zakłada, że w 2049 roku zamknięta zostanie ostatnia kopalnia węgla na Śląsku. Po 4 dniach rozmów strona rządowa oraz związkowcy doszli do porozumienia w sprawie transformacji przemysłu wydobywczo – energetycznego. Odchodzenie od węgla ma być procesem stopniowym, wzorowanym na rozwiązaniach niemieckich. Mimo zamykania kopalń górnicy nie stracą pracy. Rząd gwarantuje im zatrudnienie do emerytury – poinformował pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego, Artur Soboń. W związku z podpisaniem porozumienia zakończył się protest górników. Nie będzie także demonstracji w Rudzie Śląskiej. Dokładny harmonogram transformacji sektora górniczego zaprezentowany zostanie wieczorem.

 

 

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Facebook: Mateusz Morawiecki/Polskie Radio Katowice/d Pilecki/w kj

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/wczesn./d Wj/d kwi/w kj

COMMENTS