HomeCiekawostki

Przełom w leczeniu raka piersi u kobiet

Przełom w leczeniu raka piersi u kobiet

Proste badanie krwi, jak zapewniają brytyjscy naukowcy, pomoże wykryć raka piersi i to pięć lat przed pojawieniem się objawów klinicznych choroby.

To może być przełom w leczeniu raka piersi u kobiet. Brytyjscy naukowcy odkryli, że można to groźne schorzenie wykryć za pomocą prostego badania krwi. I to na pięć lat przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów klinicznych.

Naukowcy przekonują, że test, który zidentyfikuje białka wytwarzane przez komórki rakowe, może być dostępny już za cztery lata. Komórki rakowe wytwarzają białka zwane antygenami, które pobudzają z kolei organizm do wytwarzania przeciwko nim przeciwciał.

Naukowcy z University of Nottingham twierdzą, że opracowują test, który identyfikuje odpowiedź immunologiczną organizmu na antygeny związane z nowotworem, ponieważ są one dobrym wskaźnikiem, że groźna choroba się pojawia.

Naukowcy odkryli, że autoprzeciwciała przeciwko wielu chorobom nowotworowym można wykryć nawet do pięciu lat przed wystąpieniem jakichkolwiek klinicznych objawów guza.

Badania pilotażowe przeprowadzone w centrum zajmującym się problematyka wykrywania nowotworów są obiecujące. Badacze z Nottingham pobrali próbki krwi od 90 pacjentów z rakiem piersi w momencie ich zdiagnozowania. Dopasowali je do próbek pobranych z grupy kontrolnej 90 pacjentów wolnych od raka.

Red. Kazimierz Sikorski/PolskaPress AIP

COMMENTS