Przełom w budowie komputera kwantowego

Przełom w budowie komputera kwantowego

Chińscy naukowcy informują o przełomie w budowie tak zwanego komputera kwantowego. Opisany przez nich prototyp jest kilkadziesiąt razy szybszy od pierwszego elektronicznego komputera skonstruowanego w latach 40. Publikację zamieszcza portal tygodnika „Nature”.

Naukowcy zajęli się tak zwanymi kubitami, czyli podstawowymi jednostkami informacji. W klasycznym komputerze informacja jest zapisywana w formie ciągów zer i jedynek. Tymczasem kubit może być zerem i jednyką jednocześnie, co powinno dać naukowcom możliwość zapisania w tych samych komórkach pamięci różnych informacji w tym samym czasie. Wymaga to jednak opracowania specjalnego, kwantowego programu sterującego. W praktyce praca z kubitami jest bardzo trudna; Zhu Xiaobo, z Chińskiego Uniwersytetu Nauk i Technologii mówi jednak, że jego zespół pobił rekord. „Żeby kwantowe komputery dobrze działały, musimy sparować ze sobą wszystkie kubity; to się nazywa splątanie. I my mamy rekordową liczbę nadprzewodzących kubitów – dziesięć”.
Wielu naukowców uważa, że kwantowe komputery będą następną generacją maszyn obliczeniowych i że zastąpią one tradycyjne, używane dziś komputery.

R.Motriuk, Fot Dreamstime.comCOMMENTS

WORDPRESS: 0