HomeUSA

Przełom w amerykańskim wojsku, armią USA pokieruje homoseksualista

Przełom w amerykańskim wojsku, armią USA pokieruje homoseksualista

Amerykańskimi wojskami lądowymi pokieruje dowiadczony Eric Fanning. To pierwszy raz w historii US Army, kiedy na jej czele stanie osoba, która otwarcie przyznaje się do homoseksualizmu. Nominacja Fanninga to kolejny krok prezydenta Baracka Obamy w walce z homofobią w Stanach Zjednoczonych.

 

47-letni Eric Fanning wcześniej pełnił funkcję podsekretarza amerykańskiej armii. Był także podsekretarzem sił powietrznych oraz szefem sztabu Asha Cartera – sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych. Jak zaznacza “The Washigton Post” Amerykanin ma ponad 20 lat doświadczenia w kwestii polityki obronnej USA. Teraz Fanning, jako osoba cywilna, pokieruje United States Army, czyli amerykańskimi wojskami lądowymi. – Eric wniesie do tego stanowiska wiele lat doświadczenia oraz nadzwyczajne dowództwo – powiedział Obama w uzasadnieniu swojej decyzji. Nominację musi teraz zatwierdzić Senat Stanów Zjednoczonych.

 

To pierwszy raz w historii amerykańskiej armii, kiedy na jej czele stanie osoba otwarcie homoseksualna. Jak zaznacza gazeta “The Washington Post”, nominacja Fanninga to przełomowy moment w historii Pentagonu, który jeszcze cztery lata temu zakazywał homoseksualistom służby w wojsku USA. Przepis ten, który nie obejmował cywilów, takich jaki Fanning, po 18 latach od wejścia w życie został zniesiony przez Baracka Obamę. Awans 47-latka potwierdził, że amerykański prezydent przedkłada doświadczenie i umiejętności nad orientację seksualną, co udowodnił już kilkakrotnie podczas swojej kadencji, nominując otwarcie homoseksualne kobiety i mężczyzn na wysokie stanowiska urzędnicze.

 

Nominacja Fanninga nie wywołała na razie kontrowersji wśród wyższych oficjeli w amerykańskiej armii. – Myślę, że US Army jakiś czas temu skończyło już z uprzedzeniami. Wojsko patrzy tylko na to, czy umiesz strzelać prosto, a nie na twoją orientację – powiedział Phil Carter, wyższy rangą żołnierz i weteran z Iraku.

COMMENTS