HomeKultura

Przegląd polskich filmów w Wilnie

Przegląd polskich filmów w Wilnie

Przegląd polskich filmów to ostatni akord tegorocznego festiwalu „Maj nad Wilią”. W salach Instytutu Polskiego w Wilnie zaprezentowano produkcje polskich twórców emigracyjnych.

Dla osób mieszkających na Litwie i zainteresowanych polską twórczością była to okazja, by poznać filmy znane z przeglądu „Emigra”.
To już czwarte spotkanie wileńskich widzów z filmami zrealizowanymi przez Polaków na emigracji. Opowiadają one o Polakach żyjących poza granicami kraju, także o tych naszych rodakach, którzy działają na świecie w sferze kultury. Cele „Emigry” scharateryzowała w rozmowie z Polskim Radiem organizatorka festiwalu Agata Lewandowska mówiąc, iż celem wydarzenia jest zbliżanie Polaków ze wschodu i z zachodu. Przeglądy „Emigry” odbywają się w Warszawie, ale od pewnego czasu organizowane są także festiwale objazdowe. W stolicy Litwy pokazano między innymi film „Kontrapunkt” oraz utwór „Między światami”. Oba te filmy zdobyły już uznanie widzów podczas wcześniejszych pokazów „Emigry”. Dla uczestników „Maja nad Wilią” ważnym filmem jest utwór autorstwa Adama Hlebowicza zrealizowany w roku 2011 opowiadający o współczesnych poetach wileńskich.

TS/IAR/ Krzysztof Renik, Wilno, Polskie Radio/zr

COMMENTS