12.9 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Przedstawiono założenia ustawy o służbach specjalnych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ustawę pozwalającą służbom na skuteczne zapobieganie aktom terrorystycznym przygotował koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, we współpracy z szefem MSW Mariuszem Błaszczakiem. Dzisiaj obaj ministrowie przedstawili jej założenia.

Głównym celem nowych przepisów jest zapewnienie koordynacji działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Polaków.  Za zapobieganie ewentualnym zamachom odpowiedzialna będzie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a zwłaszcza jej służby kontrwywiadowcze. Natomiast reagowanie na zagrożenie bądź skutki ataku będzie obowiązkiem Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, czyli służb podlegających MSWiA. – Chcemy wzmocnić ABW żeby nie dopuścić do ataku terrorystycznego na terenie Polski – mówił minister koordynator służb Mariusz Kamiński, który przypomniał, że zarówno goście szczytu NATO w Warszawie, jak i uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie  mogą być atrakcyjnym celem dla potencjalnych zamachowców.

Dlatego rząd wzmacnia istniejące w strukturach ABW Centrum Antyterrorystyczne. CAT uzyska pełny dostęp do wszystkich baz danych instytucji  państwowych oraz innych służb, np Straży Granicznej czy Policji. Szef ABW uzyska ponadto możliwość zastosowania kontroli operacyjnej, np. podsłuchu, bez zgody sądu. Takie prawo będzie miał jednak wyłącznie wobec cudzoziemców, a kontrola nie może być dłuższa niż trzy miesiące.

Zgodnie z projektem, większe uprawnienia otrzyma także szef MSWiA. Będzie mógł wydać decyzję o natychmiastowym wydaleniu poza granice Polski cudzoziemca, podejrzanego o związki z terroryzmem. Taka osoba będzie mogła się odwołać od decyzji, ale tylko spoza terytorium Polski.

Szef MSWiA będzie mógł także zdecydować o czasowym zamknięciu granic Polski, a po ewentualnym wprowadzeniu przez premier podwyższonego stanu alarmowego, zdecydować o odwołaniu imprez masowych i zgromadzeń publicznych na terenie całego kraju.

Ustawa antyterrorystyczna daje ponadto służbom możliwość przeprowadzenia przeszukania bądź rewizji u osoby podejrzanej przez całą dobę, a nie jak dotąd z wyłączeniem godzin nocnych.

Służby chcą również ograniczeń w dostępie do anonimowych telefonów pre- paid. Po wejściu w życie przepisów antyterrorystycznych kupienie takiego telefonu i karty SIM będzie możliwe wyłącznie na podstawie dowodu osobistego. Ponadto, do 14 dni przedłużono możliwość aresztowania podejrzanego, ale zgodę na tę procedurę musi wydać sąd.

– Przepisy o kontroli operacyjnej – dotyczą tylko cudzoziemców, a nie obywateli Polski – podkreślił Mariusz Kamiński. Przypomniał, że identyczne zapisy były w projekcie ustawy antyterrorystycznej, której nie zdążył uchwalić poprzedni Sejm. – Mam nadzieję, że opozycja poprze te rozwiązania a nie skupi się na polityce totalnej negacji – powiedział natomiast szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Obaj ministrowie podkreślali, że nowe przepisy i uprawnienia służb są konieczne dla zapewnienia Polakom bezpieczeństwa. – W tak poważnych sprawach nie można być lekkoduchem i powiedzieć, że jakoś to będzie. Wszyscy ponosimy odpowiedzialność za bezpieczeństwo Polaków – mówili Kamiński i Błaszczak.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520