Przedsięwzięcia IPN z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”

Przedsięwzięcia IPN z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”

Instytut Pamięci Narodowej przywołuje pamięć o młodzieżowych organizacjach niepodległościowych z lat 1944-1956. To główny temat przedsięwzięć przygotowanych przez Instytut z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”. Prezes IPN Jarosław Szarek wyjaśniał, że w ten sposób Instytut chce przypomnieć o nieznanej karcie historii podziemia niepodległościowego. “W tym roku szczególnie pamiętamy o zapomnianym ogniwie, o kilkunastu tysiącach młodych ludzi, którzy w apogeum sowietyzacji Polski powiedzieli nie systemowi komunistycznemu” – powiedział.

W hołdzie młodzieżowym organizacjom zostanie odsłoniętych 11 tablic pamiątkowych w szkołach, do których uczęszczali młodzi bohaterowie konspiracji. Ponadto Instytut przygotował wystawę “Zapomniane Ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45-1956”. Do końca marca ekspozycja zostanie otwarta w 20 miastach w Polsce.
W latach 1944/1945 – 1956 w Polsce działało około tysiąca podziemnych związków młodzieżowych skupiających blisko 11 tysięcy działaczy. Zakładali je we wszystkich regionach uczniowie, studenci, młodzi robotnicy i chłopi w wieku 14-21 lat. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiono w 2011 roku.
Główne obchody odbędą się w jutro (1.03.) w Warszawie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agata Woźniak/Rita/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0