HomePOLSKA

Prymas Wojciech Polak wydał oświadczenie po szkalującym go liście biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka

Prymas Wojciech Polak wydał oświadczenie po szkalującym go liście biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka

Biskup kaliski Edwarda Janiak, któremu zarzuca się tuszowanie przypadków pedofilii wśród księży napisał list do hierarchów Kościoła. Zarzuca w nim między innymi że “sprawcą ogromnego zamieszania i uderzeniem wizerunek Kościoła w ostatnich dniach jest działanie księdza arcybiskupa Wojciecha Polaka”. Prymas Polski wydał oświadczenie w tej sprawie.

List biskupa Edwarda Janiaka odbił się szerokim echem. To sytuacja bez precedensu, kiedy biskup diecezjalny otwarcie krytykuje Prymasa Polski. Ordynariusz diecezji kaliskiej zarzuca swoim piśmie między innymi nieprawidłowości przy powoływaniu Fundacji św. Józefa Konferencji Episkopatu Polski, której została powołana do ochrony ofiar księży pedofilów. W radzie fundacji zasiada m.in. metropolita gnieźnieński Prymas Polski Wojciech Polak. Jednak zdaniem biskupa Edwarda Janiaka “ksiądz arcybiskup Polak nie został wybrany za aprobatą większości członków, gdyż jak pokazuje tworzenie fundacji było to działanie siłowe, aby uniknąć medialnych spekulacji lub porażki księdza arcybiskupa Wojciecha Polaka”. Edwarda Janiak zarzuca również prymasowi, że “uderzył w jego osobę” i “wydał na niego wyrok”.

 

We wtorek, 16 czerwca arcybiskup Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, prymas Polski i zarazem delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży odniósł się do pisma biskupa Edwarda Janiaka i wydał oświadczenie. – Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi, po otrzymaniu wiarygodnej informacji o „działaniach lub zaniechaniach mających na celu zakłócenie lub uniknięcie dochodzeń cywilnych lub kanonicznych” dotyczących wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez duchownego, każdy ksiądz jest zobowiązany do poinformowania o sprawie władzę kościelną. Tym bardziej jako delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży, po zapoznaniu się materiałem zawartym w filmie „Zabawa w chowanego”, nie mogłem milczeć lub pozostać bezczynny wobec przedstawionych faktów.

 

Złożenie zawiadomienia nie rozstrzyga o winie i daje rzeczywistą szansę ks. bp. Edwardowi Janiakowi na przedstawienie argumentów w swojej obronie. Osądzenie sprawy jest wyłączną kompetencją Stolicy Apostolskiej – napisał prymas. Arcybiskup Wojciech Polak dodaje, że podjęte przez niego działanie jest “wyrazem ewangelicznej troski o dobro osób pokrzywdzonych i o prawdziwe dobro Kościoła, a także realizacją misji ochrony dzieci i młodzieży, powierzonej mi przez Konferencję Episkopatu Polski”. Przypomnijmy, że biskup kaliski Edward Janiak jest oskarżany o to, że tuszował przypadki pedofilii podległych mu księży. Taki zarzut postawili bracia Sekielscy w swoim filmie dokumentalnym “Zabawa w chowanego”. Sprawę na polecenie Stolicy Apostolskiej wyjaśnia Archidiecezja Poznańska.

 

Andrzej Kurzyński aip

COMMENTS