HomePOLSKA

Prymas Polski: “W piątek będziemy się modlić za ofiary, ale też za sprawców pedofilii w Kościele”

Prymas Polski: “W piątek będziemy się modlić za ofiary, ale też za sprawców pedofilii w Kościele”

Prymas Polski abp Wojciech Polak zaprasza wszystkich na piątkową Drogę Krzyżową, podczas której Kościół modlić się będzie przede wszystkim za małoletnie ofiary wykorzystane seksualnie przez księży, ale także za sprawców tych czynów.

 

Prymas Polski abp Wojciech Polak zaapelował do wszystkich wiernych o udział w piątkowej Drodze Krzyżowej, która we wszystkich parafiach odprawiana będzie przede wszystkim za ofiary księży-pedofili, ale także za samych sprawców, by ci znaleźli siłę do odkupienia swoich win.

 

– W czasie nabożeństw Drogi Krzyżowej w naszych parafiach chcemy modlić się, polecając Bogu przede wszystkim wszystkich skrzywdzonych, okazując im jedność, bliskość, naszą miłość. – mówi abp Wojciech Polak. – Będziemy też modlić się za sprawców tych okropnych przestępstw, prosząc Boga, aby dał im wrażliwość sumienia, by stanęli w prawdzie wobec Boga, Kościoła, wobec drugiego człowieka, uznali swój grzech i podjęli pokutę i konieczne zadośćuczynienie – dodaje Prymas Polski. – Wszystkich bardzo serdecznie zapraszam do tej modlitwy. Bądźmy razem i módlmy się – tak bardzo tej modlitwy dzisiaj w Kościele potrzebujemy – apeluje Prymas Polski abp Wojciech Polak.

 

Prymas Polski abp Wojciech Polak jednoznacznie wypowiada się o przestępstwach seksualnych duchownych, których dopuszczają się na dzieciach. – Powinno być i musi być zero tolerancji dla grzechów i przestępstw pedofilii – mówił Prymas Polski w zeszłym roku w wywiadzie udzielonym stacji TVN24. W tej samej rozmowie abp Wojciech Polak zapewnił, że Kościół w Polsce chce walczyć z pedofilią w swoich kręgach. – – Kościelne młyny mielą powoli. Ale kierunek jest, to podejmujemy. Naprawdę chcemy w tę stronę iść – twierdzi Prymas.

 

W podobnym tonie Metropolita Gnieźnieński wypowiedział się dla KAI, jako przykład walki z pedofilią podając własną archidiecezję: – W archidiecezji gnieźnieńskiej, obok wyznaczonego delegata, działa specjalny zespół zajmujący się tym tematem. Niebawem wydana zostanie szczegółowa instrukcja, która trafi do wszystkich osób duchownych i świeckich pracujących i zaangażowanych w środowiskach duszpastersko-wychowawczych.

 

Dokument ten pomyślany jest jako swego rodzaju przewodnik i praktyczna pomoc w rozwijaniu działalności profilaktycznej. Podobne działania podejmowane są także w innych diecezjach – zauważa abp Wojciech Polak, podkreślając jednocześnie, że Kościół uznaje pedofilię za szczególnie ciężki grzech, a każdy, któremu udowodni się winę powinien ponieść surowe konsekwencje dyscyplinarne.

 

aip

COMMENTS