HomeŚwiat

Protesty w Hongkongu po postrzeleniu nastolatka

Protesty w Hongkongu po postrzeleniu nastolatka

Protesty w Hongkongu po postrzeleniu przez policję uczestnika antyrządowych demonstracji. Wczoraj policja użyła broni ostrej, raniąc 18-latka. Dziś przeciwko zbyt brutalnym – zdaniem części osób – działaniom policji protestowali uczniowie szkół średnich i pracownicy wielu firm.

Przed szkołą średnią, do której uczęszczał postrzelony 18-latek, manifestowali uczniowie. W centralnej dzielnicy biznesowej doszło zaś do demonstracji pracowników firm mających tam swe siedziby. Wczoraj podczas starć, 18-letni uczeń szkoły średniej został postrzelony przez policjanta. W szpitalu przeszedł operację, podczas której usunięto mu z klatki piersiowej pocisk. Jego stan jest stabilny.
Podczas wtorkowych zamieszek w Hongkongu rannych zostało ponad 100 osób. Policja aresztowała ponad 180 uczestników protestów. W mieście nieczynnych jest wiele sklepów i biur. We wtorek protestujący atakowali również sklepy i instytucje związane z kontynentalnymi Chinami. Zniszczono też wejścia do dwóch oddziałów Bank of China.

 

*

Stan zdrowia 18-latka, który wczoraj został postrzelony z broni ostrej przez policję podczas antyrządowych demonstracji w Hongkongu , jest stabilny – podały lokalne władze. Wczorajsze zajścia w Hongkongu, w 70. rocznicę powstania Chińskiej Republiki Ludowej, określane są mianem „najbardziej brutalnych w historii miasta”.

Uczeń jednej z hongkońskich szkół średnich przebywa w szpitalu Królowej Elżbiety w Hongkongu. W nocy z wtorku na środę przeszedł operację klatki piersiowej. Został trafiony przez pocisk z broni ostrej, wystrzelony przez policjanta. To pierwszy taki przypadek od początku antyrządowych protestów w Hongkongu, które trwają od czerwca. Szef hongkońskiej policji uznał użycie broni za uzasadnione. Opozycyjni parlamentarzyści uważają, że policja doprowadziła do eskalacji.

Wczoraj na ulicach Hongkongu doszło do jednych z najbardziej brutalnych starć między uczestnikami antyrządowych demonstracji, a policją. Tego dnia w Chinach obchodzono 70. rocznicę powstania Chińskiej Republiki Ludowej.

 

 

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz / Pekin /to/

COMMENTS