HomeChicago

Protesty w Chicago, podniesione mosty w centrum

Protesty w Chicago, podniesione mosty w centrum

W Chicago odbyły się w sobotę dwa protesty – jeden poparcia dla policji, a drugi przeciwników policji i wprowadzenia agentów federalnych na ulic amerykańskich miast. W związku z protestami władze miasta postanowiły podnieść niektóre mosty w Wietrznym Mieście.

“Back to Blue” to jeden z protestów, który w sobotę popołudniu przeszedł ulicami Chicago. Protestujący w nim ludzie chcieli w ten sposób wyrazić swoje poparcie dla policji. Protestujący spotkali się w Grant Park, gdzie do czwartku stał jeszcze pomnik Krzysztofa Kolumba. W piątek 17 lipca w tym miejscu doszło do starcia policji, która broniła pomniku przed nielegalną próbą obalenia monumentu przez protestujących należących w głównej mierze do organizacji Black Lives Matter. Sobotni marsz “Back to Blue” był pierwszym w Chicago, który pokazał, że policja może liczyć na wsparcie społeczeństwa.

Drugi protest, który pojawił się na ulicach Wietrznego Miasta w Chicago to protest zorganizowany przez organizację Black Lives Matter, która domaga się odebrania finansowania dla policji i przekazanie tych pieniędzy na inne instytucje. Protesty pod hasłem “Refuse Fascism” odbyły się w wielu miastach Stanów Zjednoczonych. Protestujący nie tylko żądali podczas nich odebrania pieniędzy przeznaczonych na utrzymanie policji, ale także wyrazili swoje oburzenie wobec decyzji rządu o wysłaniu agentów federalnych na ulice niektórych miast, w tym także i do Chicago. W Chicago grupa przeciwników zebrała się na Federal Plaza i przeszła ulicami do centrum miasta.

Władze miasta zadecydowały o podniesieniu niektórych mostów i zablokowaniu dróg. Miało to na celu utrudnienie dotarcia większej liczby protestujących do centrum Chicago.

MS

COMMENTS