2.9 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Protesty przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Zwolennicy i przedstawiciele partii Razem pikietowali w niedzielę przed Sejmem. Dali wyraz swojemu sprzeciwowi wobec pojawiających się pomysłów zaostrzenia prawa antyaborcyjnego.

Od jakiegoś czasu polską opinię publiczną rozgrzewa propozycja zaostrzenia prawa antyaborcyjnego. Ma ona zerwać z dotychczasowym kompromisem z 1993 roku i całkowicie zakazać aborcji. Takie doniesienia zbulwersowały głównie środowiska lewicowe.

Partia Razem zaprosiła wszystkich, którym nie podobają się takie pomysły na wspólny wiec. Protestujący przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego przyszli w niedzielę przed siedzibę Sejmu w Warszawie z wieszakami. – To po wieszaki kiedyś sięgały zdesperowane i pozbawione praw kobiety, aby próbować przerwać ciążę – poinformowała Marta Nowak, rzeczniczka prasowa partii Razem.

Największe obawy wśród uczestników budzi to, że swe poparcie dla zaostrzenia przepisów zadeklarowała premier Beata Szydło i Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. – Jeśli ta ustawa wejdzie w życie, to każda kobieta, która poroni, stanie się automatycznie podejrzana. Ekstremiści, którzy napisali ten projekt, chcą wtrącać kobiety do więzienia. Chcą zmusić do rodzenia ofiary gwałtu. W praktyce delegalizują badania prenatalne – przestrzegała Marta Nowak.

Poparcie dla zaostrzenia przepisów przedstawiła strona kościelna. W niedzielę w kościołach w całej Polsce odczytano list Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi nawołują w nim do całkowitego zakazania usuwania ciąży. Dotyczy to nawet przypadków, w których jest ona wynikiem gwałtu lub zagraża życiu matki.

Zmiany przepisów antyaborcyjnych domaga się przede wszystkim Fundacja Pro – prawo do życia. Chce całkowitego zakazania aborcji. Podpisy pod obywatelskim projektem ustawy zaostrzającej prawo antyaborcyjne zbiera od 2011 roku. Do chwili obecnej zebrano ich ponad 1,5 miliona. W najbliższym czasie projekt obywatelski ma trafić do Sejmu. Jeżeli tak się stanie to odbędzie debata, podczas której posłowie będą dyskutować nad zamianą aktualnych przepisów.

Obecnie ciążę można przerwać w trzech wypadkach: jeżeli zagrożone jest życie lub zdrowie matki, w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu i gdy ciąża pochodzi z czynu zabronionego (np. gwałtu).

Akcje uliczne w niedzielę odbyły się także w innych miastach Polski. Protestowano we Wrocławiu, Trójmieście, Szczecinie, Zielonej Górze, Toruniu, Opolu i Katowicach.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520