Protest rolników na DK 12 pod Piotrkowem. “Sytuacja producentów trzody chlewnej jest dramatycznao”

Protest rolników na DK 12 pod Piotrkowem. “Sytuacja producentów trzody chlewnej jest dramatycznao”

Potężne korki tworzą się na drodze krajowej nr 12 Piotrków – Sulejów. W piątek (7 grudnia) od południa trwa protest rolników z naszego regionu, którzy w miejscowości Przygłów chodzą po przejściu dla pieszych. Schodzą z niego co 10 minut, żeby udrożnić ruch, po czym ponownie blokują przejście. Takie utrudnienia potrwają do około 14.30, bo później rolnicy wybierają się ze swymi postulatami do starosty piotrkowskiego.

Protest w Przygłowie na drodze krajowej nr 12 Piotrków – Sulejów rozpoczął się około godz. 12. Po przejściu dla pieszych chodzi na zmianę ponad 100 rolników. Po uzgodnieniach z policją, zgodzili się schodzić z pasów co 10 minut, żeby udrożnić ruch, po czym ponownie blokują przejście. Protest zorganizowała Solidarność Rolników Indywidualnych Powiatu Piotrkowskiego.

 

Protestujący rolnicy twierdzą, że w ostatnich miesiącach z zachodniej Europy napłynęły do Polski znaczące ilości wieprzowiny wątpliwej jakości w bardzo niskich cenach, co spowodowało drastyczny spadek cen żywca w Polsce oraz brak możliwości zbycia tuczników przez polskich hodowców. [przycisk_galeria] “Obecna sytuacja producentów trzody chlewnej jest dramatyczna, a brak opłacalności w krótkim czasie doprowadzi do bankructwa wiele gospodarstw rodzinnych” – twierdzą rolnicy z SRIPP. W związku z tym domagają się “podjęcia natychmiastowych działań, które pomogą ustabilizować bieżącą sytuację, a w szczególności:

 

 

  • natychmiastowego wstrzymania importu żywych świń i półtusz do Polski po cenach dumpingowych

 

  • wprowadzenia kontroli żywca wieprzowego i przetworów mięsnych sprowadzanych z zagranicy

 

  • szybkiego przygotowania i przyjęcia rozwiązań prawnych ograniczających tucz nakładczy

 

  • mądrej polityki, która ma na celu ochronę polskiego rynku wieprzowiny przed dalszą zapaścią

 

  • aktywnej polityki państwa wspierającej budowę narodowego systemu gospodarki żywnościowej według schematu: polski rolnik – polski przetwórca – polski handel dla polskiego konsumenta

 

 • realizacja obietnic państwa co do zwalczania ASF: redukcja do minimum dzika na terenie Polski, wypłaty rolnikom zaległych odszkodowań za uśmiercone świnie na terenach objętych wirusem ASF.

 

 

 

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0