HomeŚwiat

Protest przed polską ambasadą w Tel Awiwie

Protest przed polską ambasadą w Tel Awiwie

Protest przed polską ambasadą w Tel Awiwie. Grupa około 30 osób, głównie Izraelczyków ocalałych z Holokaustu, demonstrowała przeciwko nowelizacji ustawy o IPN. Protest miał charakter pokojowy. Trwał niespełna godzinę i w jego trakcie nie doszło do żadnych incydentów.
Izraelski dziennik “Maariv” zamieścił w internecie film, który miał zostać nagrany w czasie demonstracji. Widać na nim grupę osób w podeszłym wieku w białych czapkach, z izraelskimi flagami i transparentami. Według izraelskich mediów, protestujący to członkowie jednego ze stowarzyszeń ocalałych z Holokaustu z miasta Hajfa. W czasie protestu mieli krzyczeć w stronę polskich dyplomatów: “Powinniście się wstydzić”. Według polskiego MSZ, padały też hasła przypisujące Polsce współodpowiedzialność za Holokaust.
Szef biura prasowego MSZ Artur Lompart mówi Polskiemu Radiu, że protest był pokojowy i nie spowodował ani szkód, ani większych zakłóceń w pracy ambasady w Tel Awiwie. “To były głównie osoby, które są świadkami historii, które – jak twierdziły – przebywały w Polsce w czasie II wojny światowej. Część tych osób przez pomyłkę znalazła się na terenie parkingu, który jest przy ambasadzie i po prośbach pracowników ambasady opuściła teren parkingu. Cały protest zakończył się po około 50 minutach” – relacjonuje Artur Lompart.
Według relacji dyplomatów, protestujący przyjechali i odjechali sprzed ambasady autobusem. Zapowiedzieli, że będą również protestować przed ambasadą Niemiec.
Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza kary grzywny lub więzienia dla osób, które przypisują Polsce współodpowiedzialność za zbrodnie hitlerowców w czasie II wojny światowej. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, ale odesłał kilka jej przepisów do Trybunału Konstytucyjnego.
Ustawa wywołała protesty w Izraelu. Miejscowe władze wraz z historykami i intelektualistami apelowały do polskich władz o zmiany w przepisach, bo uważają ustawę za fałszowanie historii. Polskie władze tłumaczyły, że chodzi tu o obronę dobrego imienia Polski.
Zaniepokojenie nowymi przepisami wyraził także amerykański Departament Stanu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/JPost/Maariv/em/kano

COMMENTS