HomePOLSKA

Protest osób niepełnosprawnych w Warszawie. Rafalska: „Krok po kroku te sytuację osób niepełnosprawnych poprawiamy”

Protest osób niepełnosprawnych w Warszawie. Rafalska: „Krok po kroku te sytuację osób niepełnosprawnych poprawiamy”

Kilkaset osób przeszło ulicami Warszawy w proteście osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Zebrali się przed Pałacem Prezydenckim, następnie przeszli przed kancelarię premiera, a potem przed Sejm. Odczytano listy do prezydenta, premiera oraz marszałka Sejmu. 

Iwona Hartwich, matka osoby niepełnosprawnej i jedna z liderek protestu, odniosła się do projektu wsparcia w wysokości 500 zł, które w niedzielę przedstawił premier Mateusz Morawiecki. “Apelujemy do pana premiera o pokazanie projektu tej ustawy, gdzie te 500 złotych ma być dane. To jednak nie może być tak, że osoba niepełnosprawna będzie szła do miejskiego ośrodka pomocy rodzinie i składała wnioski, te pieniądze powinny się znaleźć w rencie socjalnej” – zaznaczyła.
Przed Sejmem protestujący przynieśli “Pakt Solidarnościowy” na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Składa się z czterech punktów. Prócz comiesięcznego dodatku w wysokości 500 złotych dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po 18. roku życia, protestujący domagają się reformy systemu orzecznictwa o niepełnosprawności. Kolejnym ich postulatem jest realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie świadczeń pielęgnacyjnych oraz zagwarantowania “realnego i jak najszerszego dostępu osób z niepełnosprawnościami do obiektów użyteczności publicznej”.
W niedzielę na konwencji regionalnej PiS w Krakowie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w najbliższych kilku miesiącach dorosłe osoby niepełnosprawne, całkowicie niezdolne do samodzielności, otrzymają comiesięczny, stały dodatek w wysokości 500 zł. Premier jako źródło jego finansowania wskazał podatek handlowy i fundusz solidarnościowy.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska na dzisiejszej konferencji prasowej mówiła też o innych działaniach rządu dla osób niepełnosprawnych. Wymieniła: podniesienie renty socjalnej, podwyższenie wysokości zasiłku pielęgnacyjnego, czy wprowadzenie usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych. Mówiła też o programie opieki wytchnieniowej dla ich opiekunów. “To program, który lada moment chcemy uruchomić z samorządami. Dużo mówiliśmy o opiekunach osób niepełnosprawnych, którzy nie mają momentu wytchnienia, którzy zajmują się swoją bliską niepełnosprawną osobą 24 godziny na dobę. Na tę opiekę wytchnieniową przeznaczamy 110 milionów złotych” – mówiła.
Jak informowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska wsparcie w wysokości 500 zł trafi do około pół miliona dorosłych osób niepełnosprawnych. Koszt dla budżetu wyniesie 3 mld zł.
W dzisiejszym proteście nie wzięli udziału między innymi Ewa Krawczyk, członek zarządu fundacji Pomóż Innym oraz Przemysław Żydok, szef Fundacji Aktywizacja.

 

***

 

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapewnia, że od ubiegłorocznego protestu osób niepełnosprawnych podjęto działania, by poprawić ich sytuację. Elżbieta Rafalska zaznacza, że resort podjął intensywne działania, by zrealizować część postulatów środowisk osób niepełnosprawnych.

Minister przypomina m.in o podwyższeniu zasiłku pielęgnacyjnego, zasiłku dla opiekuna i renty socjalnej. Jak mówi Elżbieta Rafalska renta socjalna od 2015 roku do 1 marca 2019 wzrosła o 48,7 proc. co daje wzrost o 360 zł i wynosi 1100 złotych.
Minister zaznaczyła, że działania resortu dotyczyły też wzrostu dofinansowania dla uczestników warsztatów terapii zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy oraz wzrostu dofinansowania kosztów rocznego zatrudnienia niepełnosprawnego pracownika w zakładzie aktywności zawodowej.
Elżbieta Rafalska podkreśla, że działania resortu w sprawie poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych są różnorodne i kompleksowe. „Krok po kroku te sytuację osób niepełnosprawnych poprawiamy” – mówi minister.
Elżbieta Rafalska podkreśliła, że w jej resorcie wydatki na osoby niepełnosprawne wzrosły o 4mln złotych, a budżet Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w 2019 roku wynosi 647 mln zł.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/jf/kry

IAR/Tomasz Zielenkiewicz/

COMMENTS