Protest nauczycieli we Wrocławiu. Solidarność żąda odwołania minister Zalewskiej i większych zarobków

Protest nauczycieli we Wrocławiu. Solidarność żąda odwołania minister Zalewskiej i większych zarobków

Nauczyciele związani z Międzyregionalną Sekcją Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” będą w środę protestować przed budynkiem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Chcą m.in. dymisji minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej i wyższych pensji.

Nauczycielska “Solidarność” organizuje w środę o godz. 12. akcję protestacyjną pod dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu. W ten sposób pedagodzy chcą pokazać, że są niezadowoleni z poziomu wynagrodzeń. – Jesteśmy też niezadowoleni z braku realizacji porozumienia podpisanego na posiedzeniu Dolnośląskiej Rady Dialogu Społecznego, ws. powołania zespołu ds. wynagrodzeń i poziomu finansowania oświaty. Podczas protestu złożymy na ręce wojewody petycję do premiera oraz wniosek o odwołanie minister Anny Zalewskiej – informuje Danuta Utrata, przewodnicząca MSOiW NSZZ “Solidarność”.

 

Protest “Solidarności” może niepokoić Annę Zalewską, ponieważ do tej pory związek ten powstrzymywał się od krytyki minister. “Solidarność” nie brała udział w protestach organizowanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Teraz jednak i związkowcy “Solidarności” mówią dość. Uważają, że prowadzony przez minister dialog ze związkami zawodowymi jest pozorowany. Obecne regulacje płacowe uznają za “kompromitujące”.

 

Nauczycielom nie podoba się również wydłużenie awansu zawodowego i wprowadzenie obligatoryjnej oceny pracy nauczyciela. Przypomnijmy, że od 1 kwietnia nauczyciele zarabiają więcej. Średnie wynagrodzenie dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego wzrosło o nieco ponad 5 procent. Ministerstwo Edukacji Narodowej obiecuje, że kolejne etapy podwyższania płac nauczycielskich zostaną wprowadzone od stycznia 2019 r. oraz od stycznia 2020 r. Ministerstwo podaje, że od 1 kwietnia średnie (uwzględniające wszystkie dodatki) wynagrodzenia brutto nauczycieli kształtuje się w następujący sposób:

 

 

    • dla nauczyciela stażysty – 2 900,20 zł (co stanowi wzrost o 147,28 zł),

 

    • dla nauczyciela kontraktowego – 3 219,22 zł (co stanowi wzrost o 163,48 zł),

 

    • dla nauczyciela mianowanego – 4 176,29 zł (co stanowi wzrost o 212,09 zł),

 

    • dla nauczyciela dyplomowanego – 5 336,37 zł (co stanowi wzrost o 271 zł).

 

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej obiecuje także, że od 1 września 2020 r. będzie nowy dodatek dla nauczycieli za wyróżniającą pracę. Docelowo dodatek od września 2022 r. wyniesie ok. 500 zł. Grupą uprawnioną do otrzymania dodatku będą nauczyciele dyplomowani legitymujący się najwyższą oceną pracy (oceną wyróżniającą). Przypomnijmy, że na pensje nauczyciela składa się nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale także dodatki: funkcyjny dla dyrektora, za pracę w trudnych warunkach (np. szkoły specjalne, ośrodki wychowawcze, praktyczna nauka niektórych zawodów) oraz motywacyjny. Ten ostatni zależy od hojności gminy. We Wrocławiu dyrektorzy mogą liczyć na dodatki powyżej 2 tys. zł.

 

aip

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0