3.6 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Proponowane zmiany w kodeksie pracy: Większa elastyczność pracy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przekazała Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dwa projekty ustaw: Kodeks pracy i Kodeks zbiorowego prawa pracy.

Jak zaznaczył na konferencji prasowej przewodniczący Komisji wiceminister Marcin Zieleniecki, oba projekty są owocem 18 – miesięcznej pracy Komisji, którą15 września 2016 roku powołała ówczesna premier Beata Szydło.
Wiceminister Marcin Zieleniecki zaznaczył, że obecnie obowiązujący kodeks pracy przyjmowany był w innych realiach ustrojowych i zupełnie nie przystaje do dzisiejszej rzeczywistości. Proponowane przez Komisję przepisy wzmocnią stabilność i pewność prawa – powiedział IAR minister. Jak wyjaśnił, dzisiaj w dużej mierze ciężar interpretacji przepisów bierze na siebie Sąd Najwyższy. Komisja Kodyfikacyjna zaproponowała włączenie konstrukcji prawnych, które do tej pory zostały wypracowane przez doktrynę czy orzecznictwo Sądu Najwyższego do przepisów Kodeksu Pracy.
Proponowane przepisy przewidują między innymi większą elastyczność pracy, zmianę zasad wypowiadania umów na czas określony, promowanie dialogu społecznego i rozwijanie prawa układowego.
Oba projekty zostały przyjęte stosunkiem głosów 10 do 3, jeden z członków był nieobecny. Przeciwko były NSZZ Solidarność, OPZZ oraz Pracodawcy RP.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/ dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520