HomePILNE

Prokuratura Regionalna w Białymstoku wszczęła śledztwo ws. majątku Mariana Banasia

Prokuratura Regionalna w Białymstoku wszczęła śledztwo ws. majątku Mariana Banasia

Prokuratura Regionalna w Białymstoku wszczęła śledztwo w sprawie majątku szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia.

Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń, zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa skierowała grupa posłów, Generalny Inspektor Informacji Finansowej oraz – w ubiegłym tygodniu – szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Śledztwo zostało wszczęte między innymi w sprawie złożenia fałszywych oświadczeń o stanie majątkowym i podania nieprawdy dotyczącej posiadanych zasobów pieniężnych oraz innych danych o stanie majątkowym, które miały związek z osiągnięciem dochodu z wynajmu nieruchomości.

Jak dodał Paweł Sawoń, postępowanie dotyczy również składania zawierających nieprawdę deklaracji i zeznań podatkowych od osób fizycznych. Nieprawidłowości miały polegać na niewykazywaniu przychodów osiąganych z tytułu wynajmu nieruchomości bądź wykazywaniu kwot niższych niż rzeczywiste. Tym samym narażono na uszczuplenie podatek, czym spowodowano straty Skarbu Państwa w nieustalonej do tej pory kwocie.

Za popełnienie wymienionych czynów grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

 

*

 

Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą sejmowej informacji koordynatora służb specjalnych, ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego na temat sprawy prezesa NIK Mariana Banasia. Poseł KO Sławomir Nitras powiedział, że informacja powinna obejmować wszystkie działania służb dotyczące badania oświadczeń majątkowych Mariana Banasia i stanu jego finansów.

Według posła, w dniu kiedy Sejm powoływał Mariana Banasia na stanowisko prezesa NIK, minister Mariusz Kamiński miał już pełną wiedzę na temat jego spraw finansowych.

Poseł Robert Kropiwnicki dodał, że informacja w Sejmie jest potrzebna po to, by wszyscy posłowie, dowiedzieli się jakie są obecnie w stosunku do niego zarzuty. Zdaniem Roberta Kropiwnickiego nie może być tak, że nie wiadomo jakie konkretnie zarzuty są stawiane prezesowi NIK.

Koalicja Obywatelska oczekuje tych wyjaśnień na najbliższym posiedzeniu Sejmu, w przyszłym tygodniu. Poseł Nitras powiedział, że jeżeli informacja nie zostanie przedstawiona albo będzie niepełna to klub złoży wniosek o odwołanie Mariusza Kamińskiego z zajmowanych funkcji.

 

IAR/I.Szczęsna/jf/to/

Informacyjna Agencja Radio (IAR)/hm/to/

COMMENTS