HomePOLSKA

Prokuratura o śledztwie wobec byłego kierownictwa KNF

Prokuratura o śledztwie wobec byłego kierownictwa KNF

Prokuratura Krajowa broni decyzji o przedstawieniu zarzutów zatrzymanym w ubiegłym tygodniu członkom byłego kierownictwa Komisji Nadzoru Finansowego. Siedem osób, w tym były szef Komisji Andrzej Jakubiak i były wiceszef Wojciech Kwaśniak zostało zatrzymanych, postawiono im zarzuty, ale sąd zastosował potem wobec nich poręczenie majątkowe i dozór policyjny.

Prokurator regionalny w Szczecinie Artur Maludy poinformował, że śledczy badają zaniedbania organów państwowych i nadzorczych. Chodzi o Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz Kasę Krajową SKOK. Prokurator sprawdza czy instytucje te sprawowały właściwy nadzór nad SKOK Wołomin. W tym śledztwie w charakterze świadka przesłuchano już senatora PiS Grzegorza Biereckiego.
Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski powiedział, że ta sprawa nie miała przykryć zatrzymania innego, byłego już przewodniczącego KNF Marka Ch. Powiedział on, że śledczy chcieli postawić zarzuty już we wrześniu tego roku. Prokuratura wstrzymała się jednak z postawieniem zarzutów, ponieważ chcieli precyzyjnie wyliczyć szkody związane z tym przestępstwem. Bogdan Święczkowski dodał, że prokuratura nie miała wiedzy, że Roman Giertych złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.
Prokurator Święczkowski mówił, że jednym z dowodów na słuszność aktu oskarżenia jest to, że przyjęty ostatecznie przez KNF wniosek o zarząd komisaryczny wobec SKOK Wołomin był niemal identyczny z tym, który rok wcześniej został odrzucony przez komisję.
W trakcie dwuletniego postępowania prokurator przesłuchał w charakterze świadków 63 osoby. Akta postępowania liczą obecnie 225 tomów.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/K. Tokarczyk/Rita/jj

COMMENTS