22.2 C
Chicago
wtorek, 16 lipca, 2024

Prokuratura Krajowa nie wyklucza zamknięcia śledztwa smoleńskiego bez wraku Tu 154

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski w rozmowie z IAR podkreśla, że wszystko zależy od tego, jak zachowa się strona rosyjska.

„Prawna możliwość istnieje, pod warunkiem jednak, że polscy prokuratorzy na miejscu w Rosji, korzystając z oprzyrządowania międzynarodowego, będą mogli przeprowadzać wszelkie czynności procesowe, na przykład odtworzyć elementy poszycia silników, systemu sterującego.” – tłumaczy Bogdan Święczkowski.
Oficjalnie Prokuratura Krajowa przejmie śledztwo od Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie 4 kwietnia, ale już w poniedziałek prokurator generalny Zbigniew Ziobro powołał specjalny zespół prokuratorów w sprawie wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej.
Nowy zespół właśnie zaczyna prace. Prokurator Krajowy potwierdza, że przygotowane jest już zaplecze organizacyjno-techniczne. ” Zagwarantowaliśmy wszelkie możliwe środki techniczne i materialne, by ten zespół miał swobodę podejmowania różnych decyzji procesowych, przeprowadzania badań, powoływania biegłych” – zapewnił Bogdan Święczkowski.
W śledztwie smoleńskim prowadzonym przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie dotychczas zgromadzono kilkadziesiąt tomów akt. Prokurator Bogdan Święczkowski pytany, w jakim zakresie zostaną wykorzystane, odpowiada, że to decyzja nowego zespołu. ” Oczywiście, że całość tych materiałów musi zostać wykorzystana w postępowaniu przygotowawczym. Jednak które elementy dokładnie, zdecydują już prokuratorzy z zespołu. Nikt nie będzie wpływał na ich pracę” – podsumował.
Po 4 kwietnia w ciągu tygodnia szefowie prokuratur cywilnych i wojskowych przekażą do Prokuratury Krajowej akta będących w toku, zawieszonych i zakończonych postępowań prowadzonych w oparciu o materiały wyłączone z głównego śledztwa w sprawie katastrofy. Dokumenty te zostaną dokładnie przeanalizowane przez nowy zespół śledczych. I wtedy zapadnie decyzja, co dalej.
Na początku marca śledztwo smoleńskie zostało przedłużone do 10 października.

IAR/Ksenia Maćczak/zr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520