HomePOLSKA

Prokuratura: Kolejne zarzuty w związku z aferą GetBack

Prokuratura: Kolejne zarzuty w związku z aferą GetBack

Osiemnaście osób usłyszało zarzuty dotyczące oszustw na szkodę prawie 400 klientów Idea Banku, którzy kupili obligacje spółki GetBack za niemal 90 milionów złotych. Wśród zatrzymanych wczoraj i dziś osób są byli prezesi, członkowie zarządu, dyrektorzy i pracownicy Idea Banku S.A. i Lion`s Banku. Są oni podejrzani o przestępcze działania w celu osiągniecia korzyści majątkowej w postaci prowizji – poinformowała w komunikacie Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Za czyny zarzucane podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności nawet do 15 lat.
Jak czytamy w komunikacie, z ustaleń śledztwa wynika, że mimo iż Idea Bank nie miał uprawnień do oferowania obligacji spółki GetBack S.A., podejrzani sprzedawali klientom obligacje m.in. pod pozorem zawierania umów na lokaty bankowe. Nie informowali o tym klientów i wprowadzali ich błąd w kwestii gwarancji zysku i bezpieczeństwa inwestowania. Zachęcali do zakupu instrumentów finansowych, fałszywie informując, że oferta ma charakter ekskluzywny i jest ograniczona w czasie.
Wśród podejrzanych są: byli prezesi Idea Banku S.A. Jarosław A. i Tomasz B. oraz byli członkowie zarządu tego banku: Dariusz M., Małgorzata Sz. i Aneta S-K., a także Dyrektor Departamentu Bankowości Osobistej Idea Banku Maciej G., zastępca Dyrektora Departamentu Sieci Sprzedaży Bankowości Osobistej Piotr M. i Koordynator ds. Wsparcia Sieci Bankowości Osobistej Sylwia M.
Zarzuty dotyczące niekorzystnego rozporządzania pieniędzmi klientów prokuratura postawiła również 7 pracownikom Idea Banku i Lion`s Banku, którzy sprzedawali obligacje GetBack S.A. oraz 3 osobom związanym z innymi podmiotami, które także brały udział w dystrybucji tych papierów.
Członkom zarządu Idea Banku S.A. prokuratura zarzuciła dodatkowo niedopełnienie obowiązków poprzez dopuszczenie do sprzedaży obligacji bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz stosowanie oszukańczych praktyk.
Śledztwo w sprawie sprzedaży obligacji przez Idea Bank jest jednym z kilku wątków postępowania dotyczącego spółki GetBack, wyrządzenia tej spółce szkody majątkowej o wartości ponad 503 milionów złotych i przestępstw związanych z obrotem giełdowym.
Dotychczas w śledztwie przedstawiono zarzuty 38 osobom, wobec 7 osób stosowany jest obecnie areszt. Wobec 13 podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji, a także zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu. Przesłuchano ponad 500 świadków.

IAR/Prokuratura Regionalna w Warszawie/jj

COMMENTS