1.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Prokurator Generalny w opinii przesłanej do Trybunału Konstytucyjnego: Jeden z przepisów nowelizacji ustawy o IPN jest niekonstytucyjny

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Jeden z przepisów nowelizacji ustawy o IPN jest niekonstytucyjny – uznał Prokurator Generalny w opinii przesłanej do Trybunału Konstytucyjnego. Prokurator odniósł się w ten sposób do wątpliwości prezydenta Andrzeja Dudy, które skłoniły go do złożenia wniosku o zbadanie przez Trybunał nowych przepisów.

W opinii czytamy, że Prokurator Generalny podzielił wątpliwości głowy państwa dotyczące przepisu przewidującego karanie za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Chodzi o odpowiedzialność karną za czyny popełnione poza granicami naszego kraju niezależnie od miejscowych przepisów. Również- zdaniem Prokuratora Generalnego- takie ujęcie przepisów narusza konstytucyjną zasadę zakazu nadmiernej ingerencji.

W uzasadnieniu napisano, że ustawodawca niedostatecznie wyważył proporcje między koniecznością ochrony dobra prawnego a skutecznością tych przepisów. Prokurator Generalny ten przepis nazwał „faktycznie dysfunkcjonalnym”, który może doprowadzić do efektów przeciwnych do zakładanych. Dodał, że takie prawo może „w konsekwencji doprowadzić do podważenia autorytetu Państwa Polskiego, które nie będzie w stanie wyegzekwować ustanowionego przez siebie prawa”.

Prokurator nie zgodził się natomiast z zastrzeżeniami o niezgodności przepisów z zasadą określoności przepisów prawa.

Prokuratura do momentu rozpatrzenia skargi przez Trybunał Konstytucyjny nie chce komentować sprawy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)//Mariusz Pieśniewski/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520