HomeUSAChicago

Prokurator generalny Illinois ostrzega: Za zawyżanie cen w sklepach grozi kara do 50 tysięcy dolarów

Prokurator generalny Illinois ostrzega: Za zawyżanie cen w sklepach grozi kara do 50 tysięcy dolarów

Prokurator generalny Illinois, Kwame Raoul ponownie zapowiedział zdecydowane działania wobec właścicieli sklepów podnoszących ceny. Zaznaczył, że osoby te muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi i wysokimi grzywnami.

 

Pandemia koronawirusa spowodowała, że ludzie zaczęli wykupywać podstawowe produkty nie tylko żywnościowe ale także środki higieniczne co z kolei wykorzystali niektórzy właściciele sklepów i podnieśli ceny. Panikę ludzi wykorzystują także sklepy internetowe i również windują ceny. Do tej pory do biura prokuratora Illinois wpłynęło 526 skarg na zawyżone ceny od papieru toaletowego sprzedawanego za 59.99 dol po 24-butelkowe opakowanie wody za 11.99 dol.

Kwame Raoul przyznał, że w niektórych wypadkach detaliści byli w stanie wyjaśnić dlaczego wprowadzili podwyżki ale w pozostałych konieczne będzie zastosowanie ustawy o oszustwach konsumenckich i zwodniczych praktykach biznesowych. W każdym takim przypadku właściciel sklepu może zostać ukarany grzywną w wysokości 50 tysięcy dolarów a sprawa może trafić także do sądu.

Prokurator zaniepokojony jest również faktem, że wiele osób nadmiernie gromadzi papier toaletowy czy produkty spożywcze. Zaznaczył, że wszystko na bieżąco można kupić w sklepach i nie ma podstaw do zapełniania swoich domowych spiżarni.

Skargi na zawyżone ceny przyjmowane są pod numerem telefonu 1-800-386-5438 lub na stronie internetowej illinoisattorneygeneral.gov

 

BKCOMMENTS