4.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Projekt ustawy medialnej – zmiana organizacji i zasad finansowania mediów publicznych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Informacyjna Agencja Radiowa dotarła do projektu pakietu ustaw reformujących media publiczne. Tak zwana duża ustawa medialna to tak naprawdę trzy ustawy zmieniające organizację i zasady finansowania mediów publicznych.
Najważniejsza to ustawa o mediach narodowych. Projekt zakłada powołanie „instytucji mediów narodowych” i wymienia w tej grupie: Polskie Radio, Telewizję Polską, 17 rozgłośni regionalnych oraz Polską Agencję Prasową.
Autorzy projektu ustawy zapisali, że instytucje mediów narodowych pełnią misję publiczną. Jako misję publiczną wymieniono między innymi: „kultywowanie tradycji narodowych, wartości patriotycznych i humanistycznych, przyczynianie się do zaspokajania duchowych potrzeb słuchaczy i widzów, rozbudzanie i zaspokajanie ich wszechstronnych zainteresowań, upowszechnianie dorobku polskiej i światowej nauki i twórczości artystycznej, popularyzowanie różnych form obywatelskiej aktywności (…)”. Misją publiczną PAP jest pozyskiwanie i przekazywanie rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i zagranicy. Media narodowe mają dbać o kulturę języka polskiego oraz wysokie standardy profesjonalizmu. Zapisano też ustęp o respektowaniu chrześcijańskiego systemu wartości.
W projekcie ustawy instytucje mediów narodowych mają obowiązek upowszechniania stanowisk Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej oraz Rady Ministrów. Zastrzeżono, że media nie mogą odmówić wyemitowania wystąpienia prezydenta lub premiera w czasie ustalonym przez osobę sprawującą tę funkcję. W przypadku Marszałka Sejmu lub Marszałka Senatu czas emisji wystąpienia określa dyrektor naczelny danej instytucji medialnej w porozumieniu z osobą sprawującą funkcję marszałka.
Narodowe instytucje radiofonii i telewizji zostają zobowiązane do przedstawiania w sposób rzetelny i pluralistyczny stanowiska partii politycznych, związków zawodowych i związków pracodawców w ważnych sprawach publicznych. Ze swoich obowiązków w tej kwestii media mają składać roczne sprawozdania Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.
Autorzy ustawy zapisali w projekcie, że Polskie Radio i Telewizja Polska tworzą i rozpowszechniają ogólnokrajowe programy radiowe i telewizyjne, w tym całodobowy program informacyjny. Dodatkowo Polskie Radio i Telewizja Polska tworzą programy dla odbiorców za granicą, w tym Polonii i Polaków za granicą.
Projekt tzw. dużej ustawy medialnej zakłada powstanie Funduszu Mediów Narodowych oraz Rady Mediów Narodowych. Zadaniem Rady ma być nadzorowanie działalności instytucji mediów narodowych pod względem zgodności z prawem i gospodarności. Rada będzie też wyłaniać redaktorów naczelnych Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, 17. narodowych rozgłośni regionalnych i Polskiej Agencji Prasowej. Rada ma być organem Funduszu Mediów Narodowych i będzie liczyć pięć osób. Po dwóch członków powołają Sejm i Prezydent, jednego Senat. Ich kadencja ma trwać 6 lat. Ze swego grona Rada wyłoni przewodniczącego.
W skład Rady nie będzie mogła wejść osoba pełniąca funkcje związane ze sprawowaniem władzy wykonawczej, będąca we władzach samorządu terytorialnego, ani zatrudniona w Kancelarii Prezydenta lub w administracji rządowej i samorządowej. Członkostwa w Radzie nie można będzie też łączyć z zasiadaniem w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Członkowie Rady mają być w swoich działaniach niezależni i służyć dobru publicznemu.
Rada zostanie zobowiązana przedstawiać do 31 marca Sejmowi, Senatowi i Prezydentowi sprawozdanie ze swej działalności. Informacja powinna zawierać ocenę pełnienia przez instytucje mediów narodowych misji publicznej. Sejm i Senat będą rozpatrywać sprawozdanie wraz z corocznym sprawozdaniem składanym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Sejm, Senat i Prezydent mogą przekazać Radzie uwagi do sprawozdania. Projekt ustawy nic nie mówi o możliwości odrzucenia sprawozdania Rady Mediów Narodowych.
Fundusz Mediów Narodowych ma być głównym źródłem finansowania misji publicznej Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, 17 narodowych rozgłośni regionalnych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Poza tym będą one mogły czerpać środki m.in. z obrotu prawami do audycji, opłat za serwisy informacyjne, reklam i innych przekazów handlowych, audycji sponsorowanych i dotacji celowych z budżetu państwa. Środki Funduszu będą stanowić głównie środki z opłaty audiowizualnej. Dodatkowym źródłem mogą być wpłaty osób fizycznych w celu wsparcia misji publicznej.
Co roku Rada ma przygotowywać plan finansowy Funduszu. Podobny dokument będą opracowywać dyrektorzy naczelni instytucji mediów narodowych. Środki otrzymywane przez media narodowe z funduszu będą mogły być przekazywane tylko i wyłącznie na misję publiczną.
Powszechna składka audiowizualna, z której będzie finansowana misja publiczna mediów narodowych, będzie wynosić 15 złotych miesięcznie. Taka kwota została zapisana w projekcie ustawy o składce audiowizualnej. Opłata będzie doliczana do rachunku za prąd i naliczana od każdego punktu poboru prądu. Zwolnione z opłaty audiowizualnej będą: osoby powyżej 75 roku życia, niepełnosprawni, uprawnieni do świadczenia opiekuńczego oraz do korzystania z ryczałtu energetycznego, czyli świadczenia przysługującego m.in. kombatantom.
Osoby fizyczne i prawne zobowiązane do opłaty składki audiowizualnej będą ją wpłacać na rachunek bankowy inkasenta, czyli właściwego przedsiębiorstwa energetycznego. Operator rachunku będzie zobligowany przekazywać opłatę audiowizualną na rachunek Funduszu Mediów Narodowych. Nadzór nad wykonywaniem przez inkasentów obowiązków wynikających z ustawy o składce audiowizualnej będą sprawowały organy podatkowe. Ustawa o składce audiowizualnej ma wejść w życie 1 stycznia 2017 roku.
Projekt trzeciej ustawy to przepisy wprowadzające ustawę o mediach narodowych oraz ustawę o składce audiowizualnej. Projekt zakłada, że 1 lipca 2016 roku obecne spółki akcyjne mediów publicznych zostaną przekształcone w osoby prawne. Z dniem przekształcenia akcje Skarbu Państwa w byłych spółkach ulegną umorzeniu bez wynagrodzenia. Mandaty członków zarządów, rad nadzorczych i rad programowych spółek wygasną. Przepisy przejściowe zakładają, że dotychczasowy prezes zarządu byłej spółki będzie pełnił obowiązki dyrektora naczelnego, a pozostali członkowie zarządu przekształcanej spółki zostaną jego zastępcami. Dyrektorzy oddziałów terenowych TVP będą nadal pełnić obowiązki związane ze stanowiskiem. Nowe władze radia i telewizji zostaną wyłonione w konkursie, który ogłosi Przewodniczący Rady Mediów Narodowych, najpóźniej 1 grudnia 2016 roku. Kadencja redaktorów naczelnych będzie trwać dwa lata.
Dla pracowników mediów publicznych nowa ustawa oznacza, że umowy o pracę wygasną 30 września 2016 roku, chyba że przed tym terminem strony zawrą umowę przewidującą dalsze trwanie stosunku pracy. Przepis ten nie będzie dotyczył pracowników, którzy korzystają ze szczególnej ochrony stosunku pracy, określonej w odrębnych przepisach. Pracownicy, którym umowy nie zostaną przedłużone, będą przysługiwać odprawy zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Projekt ustawy zakłada też zmianę nazw dotychczasowych mediów publicznych. Polskie Radio SA zmieni nazwę na Polskie Radio, Telewizja Polska SA na Telewizja Polska, Polska Agencja Prasowa SA na Polska Agencja Prasowa. Rozgłośnie regionalne Polskiego Radia będą nosić nazwę według wzoru: Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Białymstoku „Radio Białystok” SA zmieni nazwę na Polskie Radio Białystok – Regionalna Rozgłośnia w Białymstoku. Podobną transformację przejdzie pozostałych 16 dotychczasowych spółek regionalnych Polskiego Radia.

IAR/jp/ab

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520