HomePOLSKAMazowieckie

Projekt ustawy medialnej będzie gotowy pod koniec marca

Projekt ustawy medialnej będzie gotowy pod koniec marca

Projekt dużej ustawy medialnej, wraz z projektem nowego systemu finansowania mediów publicznych, będzie gotowy do końca marca. Poinformował o tym wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Krzysztof Czabański. W kwietniu dokument ma trafić do parlamentu.
W myśl przygotowywanych przepisów, media publiczne, czyli Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa, przestaną być spółkami prawa handlowego. Jak powiedział Krzysztof Czabański, chodzi o to, by nadawcy publiczni nie ulegali komercjalizacji, zwiększyć ma się też ich przejrzystość finansowa.
Ustawa będzie szeroko określać misję Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego powiedział, że większy nacisk zostanie położony na politykę historyczną oraz promocję i ochronę dobrego imienia Polski.
Nad prawidłowością funkcjonowania mediów publicznych czuwać ma wybierana na 6-letnią kadencję Rada Mediów Narodowych. Będzie dbała o to, by nadawcy publiczni wypełniali misję. Jej zadaniem będzie też oddzielenie świata polityki i mediów – zapowiada Krzysztof Czabański. Wiceminister dodał, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji corocznie musiała uzyskiwać aprobatę parlamentu i prezydenta, w przypadku nowej instytucji tego nie będzie.
Projekt finansowania ma być oparty na powszechnej składce audiowizualnej, pobieranej wraz z opłatą za energię elektryczną.

IAR/Monika Gosławska/vey/dw

COMMENTS