14.4 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Projekt raportu końcowego komisji ds. wyłudzenia VAT: Postawienie przed Trybunałem Stanu czterech osób w tym Tuska i Kopacz

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Postawienie przed Trybunałem Stanu czterech osób to jeden z rekomendowanych wniosków dla Sejmu, który proponuje komisja śledcza ds. podatku VAT w projekcie raportu końcowego. Chodzi o byłych premierów – Ewę Kopacz i Donalda Tuska, a także poprzednich ministrów finansów – Mateusza Szczurka i Jacka Rostowskiego. 

Przewodniczący komisji Marcin Horała, przedstawiając projekt, poinformował, że 6 września komisja przyjmie raport końcowy. Wcześniej o tej dacie mówił w radiowej Jedynce w Sygnałach Dnia.
Przewodniczący komisji powiedział podczas podsumowania, że w okresie badanym przez komisję nastąpiło między innymi wmontowanie luk do systemu podatkowego i unieruchomienie CBA.
Jak podkreślił Marcin Horała, system podatkowy sprzyjał wyłudzeniom podatku do towarów i usług.
„Zlikwidowano departament ochrony interesów ekonomicznych państwa w ABW, rozbito prokuraturę, doprowadzono do stanu faktycznego, w którym przestępstwa wyłudzeń podatkowych były zagrożone śmiesznie niskimi karami. Ten cały system spowodował, że Polska była naprawdę zieloną wyspą dla oszustów podatkowych” – powiedział polityk.
Przewodniczący komisji powiedział, że w przeszłości wprowadzono do systemu prawnego rozwiązania ułatwiające wyłudzenia podatku do towarów i usług. Jak podkreślił przewodniczący Horała – luka podatkowa nie składa się wyłącznie z przestępczości podatkowej. Polityk mówił, że podstawowym schematem działania były wyłudzenia: „To było stworzenie pewnego pozoru działalności gospodarczej opierającego się zazwyczaj na fałszowaniu dokumentów, który służył temu, żeby na koniec pobrać z budżetu państwa zwrot podatku, który nigdy nie był zapłacony” – powiedział przewodniczący komisji.
Marcin Horała dodał, że za wyłudzenia musieli płacić ze swoich kieszeni Polacy za pośrednictwem podatków, czy podwyższonego wieku emerytalnego.
Marcin Horała powiedział również, że jednym ze sposobów na wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku były rozliczenia z udziałem zagranicznych podatników. Poseł wymienił różne elementy umożliwiające oszustwa podatkowe, na które nie zareagowało w przeszłości ministerstwo finansów oraz odpowiednie instytucje. Marcin Horała zaznaczył, że tak zwane odwrotne obciążenie podatkiem, czyli reverse charge, wprowadzono podmiotowo, a nie przedmiotowo – dlatego tworzyła się kolejna luka.
Przewodniczący sejmowej komisji do spraw VAT zarzucił także poprzednim rządom liczne zaniedbania w sprawie ściągania oszustw podatkowych. Marcin Horała powiedział, że za poprzednich rządów wyłudzenia z podatku VAT były mało ryzykowne.
Grupy przestępcze przekwalifikowały się z handlu narkotykami, z wyłudzeń, napadów, na oszustwa VAT ponieważ była to działalność zarówno bardziej zyskowna, mniej ryzykowna i do tego praktycznie bezkarna – powiedział przewodniczący komisji.
Marcin Horała poinformował, że do 4 września do godziny 10 członkowie komisji będą mogli zgłaszać poprawki do projektu raportu. Po przyjęciu dokumentu na posiedzeniu 6 września trafi on na posiedzenie Sejmu. Poprawki mogą być zgłoszone w wersji elektronicznej lub papierowej, następnie zostaną przekazane wszystkim posłom, żeby też mogli się z nimi zapoznać. 6 września zaplanowana jest dyskusja, rozstrzygnięcie poprawek i przyjęcie raportu. „I wtedy do południa dnia 9 września byłby termin na zgłaszanie wniosków odrębnych przez grupy posłów, tak żebyśmy na najbliższe posiedzenie Sejmu, które według obecnego harmonogramu jest ostatnim w tej kadencji, jako komisja swoje zadanie mieli w pełni wykonane i mogli wysokiej izbie zaprezentować raport” – wyjaśnił Marcin Horała. Dodał, że decyzja, kiedy raport stanie na forum izby, zależy do prezydium Sejmu.
O godzinie 16.00 ma się rozpocząć niejawne posiedzenie komisji.
Dokument liczy około 500 stron i powstał na podstawie przesłuchań ponad 60 świadków, a także zgromadzonych materiałów.
Sejmowa komisja śledcza ds. VAT zajmuje się badaniem działań instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Członkowie komisji badają zaniedbania i zaniechania organów, do których dochodziło w latach 2007-2015.

Informacyjna Agecja Radiowa/IAR/wcześ/sp/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520