Program obchodów 209. urodzin Fryderyka Chopina

Program obchodów 209. urodzin Fryderyka Chopina

Tomasz Ritter i Krzysztof Książek wystąpią podczas obchodów 209. urodzin Fryderyka Chopina. Jutro (1.03.) z okazji rocznicy odbędą się dwa koncerty – o 12.00 w Żelazowej Woli i o 19.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Podczas wieczoru u boku Tomasza Rittera – zwycięzcy I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych wystąpi oh! Orkiestra Historyczna pod batutą Dirka Vermeulena. Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener zapowiedział, że pianista zagra na replice paryskiego fortepianu Pleyel z 1830 roku. Podkreślił, że były to ulubione instrumenty Chopina. “To na nich pisał najwybitniejsze arcydzieła, zatem takie instrumenty dają gwarancję najbliższego oddania brzmienia utworów kompozytora” – wyjaśniał. W programie koncertu znalazły się takie kompozycje jak: Uwertura koncertowa “Bajka” Stanisława Moniuszki, Symfonia C-dur op. 2 nr 2 Karola Lipińskiego oraz Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.
Z kolei w Żelazowej Woli Krzysztof Książek – laureat trzeciego miejsca na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych zagra Nokturny i Mazurki Chopina.
Koncertów urodzinowych będzie można wysłuchać w radiowej Dwójce, Polskim Radiu Chopin i na Portalu Polskiego Radia.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agata Woźniak&Dorota Piotrowska/Rita/gajCOMMENTS

WORDPRESS: 0