HomePOLSKAPodlaskie

Program Mieszkanie Plus rozpoczęty

Program Mieszkanie Plus rozpoczęty

W Białej Podlaskiej uroczyście zainaugurowano program Mieszkanie Plus.

Wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział, że szeroki dostęp do nowoczesnych mieszkań na wynajem oznaczać będzie radykalną poprawę warunków życia polskich rodzin. Wyraził nadzieję, że dzięki temu młodzi ludzie będa zostawać w Polsce, a nie przenosić się za granicę.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że program ma zwrócić Polakom wolność i prawo do normalnego życia. “Ktoś, kto nie ma mieszkania i nie ma szans na mieszkanie, nie jest człowiekiem wolnym. Nie jest człowiekiem wolnym także ten, kto mieszkanie otrzymuje, ale musi zaciągną kredyt i póżniej jest przez ten kredyt – można powiedzieć – więziony” – mówił prezes PiS.
Prawo ubiegania się o lokale z programu Mieszkanie Plus będą mieć wszyscy obywatele. W rządowym programie preferowane będą jednak rodziny wielodzietne i o niskich dochodach.
Rozpoczęła się realizacja pierwszych inwestycji w programie Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej i w Jarocinie. Wbito pierwszą łopatę na placu budowy, na którym powstanie 186 mieszkań czynszowych w Białej Podlaskiej. Podpisano również kolejny list intencyjny między samorządem Opola i spółką BGK Nieruchomości S.A. W Jarocinie została podpisana umowa z generalnym wykonawcą pierwszego z trzech osiedli w ramach inwestycji finansowanej przez Fundusz Municypalny. 258 mieszkań czynszowych, które powstaną, zostanie włączonych do oferty programu Mieszkanie Plus.
BGK Nieruchomości S.A. dysponuje ponad 180 ha wstępnie wytypowanych gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Szacuje się, że może na nich powstać łącznie około 15 tys. mieszkań w 57 gminach. Prowadzone są rozmowy z kolejnymi gminami.
Czynsz podstawowy w programie Mieszkanie Plus będzie zależeć głównie od wielkości nakładów inwestycyjnych. W przypadku dochodzenia do własności lokalu, całkowity kapitał spłacany przez najemcę w ratach czynszu będzie równy nakładom inwestycyjnym. Wraz z każdą kolejną ratą malała będzie wartość kapitału pozostała do spłaty, a z nią wielkość miesięcznych odsetek. Dzięki temu, przy zachowaniu stałej kwoty czynszu, coraz większa jej część będzie przeznaczana bezpośrednio na wykup mieszkania.

IAR, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS