-1.2 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Program badań z wykorzystaniem medycznej marihuany

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Bydgoszczy już tej zimy po raz kolejny rozpocznie się program badań z wykorzystaniem marihuany medycznej. Kto weźmie w nim udział?

Tym razem leczeniem zostanie objęta wąska grupa pacjentów ze stwardnieniem guzowatym. – To choroba dziedziczna, która dotyka pacjentów przede wszystkim w trzech aspektach – mówi bydgoski neurolog dr Paweł Lisewski. – Po pierwsze wiąże się z nim niedorozwój umysłowy, po drugie zmiany skórne głównie na twarzy, a po trzecie padaczka, która z czasem postępuje do postaci padaczki lekoopornej. I właśnie z tym trzecim objawem chcemy walczyć.

Badanie obejmie ok. 10 osób i zostanie przeprowadzone w dwóch etapach, na początek na zasadzie podwójnie ślepej próby. To oznacza, że połowa pacjentów będzie w tym czasie dostawała lek, natomiast druga połowa placebo. – W drugiej, tzw. otwartej fazie badania wszyscy pacjenci będą już przyjmowali lek – mówi dr Lisewski. – Pierwsza faza badania potrwa około czterech miesięcy. Do badania po raz kolejny jest wykorzystywana marihuana medyczna, czyli kannabidiol (CBD) – pochodna marihuany, która nie ma właściwości psychoaktywnych. Pacjenci będą przyjmowali substancję w formie oleju.

Przypomnijmy, dr Lisewski już po raz kolejny będzie prowadził badania z wykorzystaniem kannabidiolu. Do tej pory przeprowadził dwa – pierwsze latem ubiegłego roku. Wtedy badanie objęło głównie małych pacjentów z zespołem Lennoxa-Gastauta – dziecięcą, lekooporną padaczką. Wiosną tego roku z kolei zaczęło się leczenie pacjentów z padaczką częściową, częściową złożoną lub wtórną uogólnioną. Oba nadal trwają, ale znane są już efekty pierwszego – są pozytywne. To jednak nie wszystko. – Wraz z dr. Kościelniakiem prowadzimy też badania u pacjentów z Alzheimerem, Parkinsonem, przewlekłymi bólami dolnej części kręgosłupa, oraz ze stwardnieniem rozsianym – jego postaci rzutowo-remisyjnej, ale również, co ważne, pierwotnie i wtórnie postępującej – mówi dr Lisewski.

Joanna Pluta (aip)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520