HomeMazowieckie

Profanacja wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Tęczowa aureola nad głową najświętszej panienki w Płocku

Profanacja wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Tęczowa aureola nad głową najświętszej panienki w Płocku

Do profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej doszło w nocy z 26 na 27 kwietnia. Na ścianach kościoła parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Płocku pojawiły się kopie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, na których zamiast złotej aureoli Maryi pojawiła się tęczowa. Informacja pojawiła się w internecie i natychmiast wywołała mnóstwo reakcji, w tym Kościoła katolickiego i szef MSWiA 

 

Kopie rozwieszono nie tylko na ścianach kościoła, a także na latarniach, koszach na śmieci, a nawet… toaletach. Przedstawiciele Kościoła katolickiego piszą o „ogromnym bólu”, jaki spowodowała profanacja.

 

 

 

Biskupi apelują o poszanowanie uczuć religijnych ludzi wierzących. Zareagował również Joachim Brudziński, szef MSWiA. Zapowiedział na Twitterze, że sprawą profanacji ikony jasnogórskiej z urzędu zajmie się policja. „Nie może być zgody na kulturowe barbarzyństwo w imię pseudotolerancyjnych „happeningów” – pisze minister spraw wewnętrznych i administracji.

 

 

 

Przypomnijmy, że w Katowicach w lutym też doszło do aktu profanacji. Wandale zniszczyli cztery kaplice Kalwarii Panewnickiej. Namalowani na nich pentagramy i męskie genitalia. Szukała ich nie tylko policja, ale także Franciszkanie i… wierni.

 

Sprawcy zostali zatrzymani. Sami się zgłosili. To trójka 16-latków. W marcu zatrzymano też mężczyznę, który obrzucił kamieniami figurę Jezusa na krzyżu przed kościołem w katowickiej Koszutce. W efekcie figura popękała w kilku miejscach.

 

Przypomnijmy: obraz Matki Boskiej Częstochowskiej (Matki Bożej Jasnogórskiej lub Czarnej Madonny) to wizerunek przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem w typie ikony. Znajduje się w najważniejszym i najbardziej uczęszczanym polskim sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze w Kaplicy Matki Bożej pod opieką ojców paulinów w Częstochowie. To dzieło nieznanego autorstwa otoczony szczególnym kultem religijnym wśród wiernych Kościoła rzymskokatolickiego oraz Cerkwi prawosławnej i uważany za cudowny. Współcześnie jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych symboli chrześcijaństwa w Polsce.

 

MP aip

COMMENTS