HomeŚwiat

Prof.B.Piotrowski: pielgrzymka papieża do Kolumbii zachętą do pojednania narodowego

Prof.B.Piotrowski: pielgrzymka papieża do Kolumbii zachętą do pojednania narodowego

Rozpoczęła się 5-dniowa pielgrzymka papieża Franciszka do Kolumbii. Odbywa się pod hasłem “Zróbmy pierwszy krok” i ma być zachętą do pojednania narodu.

Profesor Bogdan Piotrowski z Uniwersytetu de La Sabana w Bogocie powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że papież Franciszek, podobnie jak święty Jan Paweł II, jest przede wszystkim orędownikiem pokoju, a do Kolumbii jedzie po to, aby zachęcić do przebaczenia. Przypomniał, że wizja pokoju papieża Franciszka nie ogranicza się do wizji politycznej. “Przez pokój ducha można zdobywać pokój społeczny” – mówił profesor.

Rozmówca IAR podkreślił, że od roku sytuacja polityczna w Kolumbii powoli się stabilizuje – nie tylko FARC (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii), ale też pozostałe grupy rebelianckie starają się przyczynić do pokoju.

Podczas pielgrzymki Franciszek odwiedzi 4 miasta. Będzie uczestniczył w “Wielkim spotkaniu modlitewnym na rzecz pojednania”.

Kolumbijski arcybiskup Octavio Ruiz Arenas uważa, że papieska pielgrzymka będzie bardzo ważnym wydarzeniem dla Kolumbijczyków i dla Kościoła. Wszyscy oczekują od papieża słów, które wesprą proces pokojowy i przyczynią się do ograniczenia przemocy w tym kraju.
80 procent Kolumbijczyków to katolicy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/wg/dabr

COMMENTS