HomePOLSKA

Producenci jaj boją się bankructwa: Musimy przejąć obowiązki rolnictwa

Producenci jaj boją się bankructwa: Musimy przejąć obowiązki rolnictwa

Choć program zwalczania salmonelli w stadach kur już obowiązuje, producenci nadal protestują. I, negocjują z firmami ubezpieczeniowymi.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz wskazuje, że nowe przepisy – a dokładnie – brak możliwości uzyskania przez hodowców odszkodowań z tytułu likwidacji zakażonych salmonellą stad, mogą doprowadzić rolników do plajt.

 

Przypominamy: Po tym, jak minister rolnictwa postanowił pozostawić rolników samym sobie nie mamy innego wyjścia jak spróbować uzyskać dla hodowców możliwie najlepsze warunki komercyjnych ubezpieczeń. Spodziewamy się, że ewentualne objęcie większości producentów jaj wspólnym, grupowym ubezpieczeniem mogłoby obniżyć koszty o nawet 40% w porównaniu z samodzielnym poszukiwaniem możliwości ubezpieczenia przez rolników – mówi Piotr Lisiecki, prezes KIPDiP.

 

Lisiecki podkreśla, że do wspólnego ubezpieczenia mogliby przystąpić nie tylko zrzeszeni producenci. – Szacujemy, że członkowie Izby odpowiadają za około 65 – 70 % podaży jaj w Polsce. Niemniej, biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności, będziemy pomagać w tej sprawie wszystkim tym, którzy się do nas zgłoszą, nawet producentom pozostającym poza Izbą – dodaje. – Nasza inicjatywa ubezpieczeniowa jest obroną nie tylko interesów rolników, ale także próbą ochrony konsumentów. Szkoda tylko, że polski rząd zrzucił jeden ze swoich najważniejszych obowiązków na barki izby gospodarczej.

ES aipCOMMENTS