HomeKultura

Proces poszukiwań zaginionych dzieł sztuki przyśpiesza

Proces poszukiwań zaginionych dzieł sztuki przyśpiesza

Liczba odnalezionych i odzyskanych dzieł sztuki zaginionych podczas drugiej wojny światowej systematycznie rośnie. W ciągu ostatnich pięciu lat dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odzyskano ponad 340 cennych obiektów.

W krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem nadal pozostaje ponad 63 tysiące pozycji. Proces poszukiwań wyraźnie jednak przyspiesza – mówi naczelnik Wydziału Strat Wojennych MKiDN Elżbieta Rogowska. Podkreśla, że coraz więcej prowadzonych jest spraw krajowych, dotyczących dzieł, które nie zostały nigdy wywiezione z Polski, albo wróciły do kraju po wojnie. “Dla porównania w latach 2011-2012 mieliśmy dwie sprawy restytucyjne prowadzone na terenie kraju, a w tej chwili jest ich dwadzieścia” – zaznacza. Z kolei na terenie ośmiu państw świata prowadzonych jest siedemdziesiąt takich spraw.

Elżbieta Rogowska podkreśla, że wśród poszukiwanych dzieł są obiekty wyjątkowo cenne, autorstwa najwybitniejszych artystów europejskich. Wśród nich najsłynniejsza strata wojenna, czyli obraz autorstwa Rafaela Santi – “Portret młodzieńca”. W bazie zaginionych dzieł są prace światowych mistrzów takich jak Rubens, Rembrandt, Picasso czy Durer, a także prace polskich twórców, między innymi: Aleksandra Gierymskiego, Jana Matejki, czy Jacka Malczewskiego.

W ostatnim czasie do Polski powrócił między innymi obraz “Ulica wraz z ruiną zamku” Roberta Śliwińskiego – przypomina Elżbieta Rogowska. W lutym został wystawiony przez antykwariat w Pensylwanii na internetowej aukcji i dzięki współpracy MKiDN i FBI udało się go odzyskać. Dzieło trafiło do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Miejsce drugiego zaginionego obrazu Roberta Śliwińskiego “Wiejski Strumyk” wciąż jest nieznane.

W tym roku dzięki współpracy małopolskiej policji i resortu kultury udało się również odnaleźć zaginione w czasie wojny arcydzieło Maksymiliana Gierymskiego “Zima w małym miasteczku” (na fot.). Pod koniec listopada obraz odnaleźli i zabezpieczyli w Krakowie funkcjonariusze małopolskiej policji. W tym roku do Polski wróciły również: miniatura Aimée Zoe Lizinki de Mirbel “Portret damy”, dzieło Franciszka Mrażka “Na przypiecku” i obraz Simona de Vliegera „Wzburzone morze z okrętami” .

W ostatnich pięciu latach dzięki staraniom ministerstwa kultury odzyskano ponad 340 cennych obiektów, które powróciły z Niemiec, Austrii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz zostały odnalezione na terenie kraju.

IAR/ Agata Woźniak/to/

COMMENTS