HomePOLSKA

Próba dyskredytowania sędziów: Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych zabrał głos

Próba dyskredytowania sędziów: Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych zabrał głos

Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych wszczął czynności wyjaśniające w sprawie korzystania przez sędziów z mediów społecznościowych. Piotr Schab poinformował o tym w komunikacie.

“Informuję, że w dniu dzisiejszym zarządziłem o podjęciu wstępnych czynności wyjaśniających (…) zmierzających do ustalenia, czy postępowanie sędziów sądów powszechnych, wbrew przepisowi (…) nakazującemu im wstrzemięźliwe korzystanie z mediów społecznościowych, mogło stanowić o wyczerpaniu znamion przewinienia dyscyplinarnego z art. 107 paragraf 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych” – czytamy w komunikacie rzecznika.
Portal Onet.pl w artykułach opublikowanych przedwczoraj i wczoraj napisał, że wiceminister sprawiedliwości, sędzia Łukasz Piebiak oraz delegowany do ministerstwa sędzia Jakub Iwaniec brali udział akcji dyskredytowania sędziów przeciwnych reformom sądownictwa. Z artykułu Onet.pl wynika, że Łukasz Piebiak kontaktował się w internecie z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów, między innymi, szefa “Iustitii” Krystiana Markiewicza. Kobieta miała wysyłać do mediów i sędziów anonimowe materiały. Onet twierdzi ponadto, że materiały, które dyskredytowały szefa “Iustitii” były wysyłane do wszystkich oddziałów stowarzyszenia oraz listownie do domu Krystiana Markiewicza. Według portalu kobieta otrzymała adresy od wiceministra Piebiaka.
Łukasz Piebiak złożył wczoraj, po rozmowie z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro rezygnację, przyjętą przez premiera Mateusza Morawieckiego. Składając rezygnację oświadczył, że wysuwane wobec niego zarzuty są oszczerstwem i zapowiedział pozew wobec redakcji portalu. Minister Ziobro skierował sprawę do rzecznika dyscyplinarnego.

IAR/komunikat//wcześn./jj

COMMENTS