HomePOLSKAPILNE

Prezydentowi Dudzie “zależy na tym, żeby 10 kwietnia był uczczony w sposób godny”

Prezydentowi Dudzie “zależy na tym, żeby 10 kwietnia był uczczony w sposób godny”

Prezydentowi Andrzejowi Dudzie zależy na tym, żeby 10 kwietnia był uczczony w sposób godny. Mówił o tym w Programie 1 Polskiego Radia Błażej Spychalski. Prezydencki minister zapewnił o stałym kontakcie Kancelarii Premiera i Pałacu Prezydenckiego w związku z przygotowaniem obchodów w Katyniu i Smoleńsku.

Błażej Spychalski dodał, że uczestnicy kwietniowych obchodów rocznicy zbrodni katyńskiej uczczą pamięć oficerów polskiej armii zamordowanych także w innych miejscach, a Pałac Prezydencki poinformuje, czy Andrzej Duda je odwiedzi. Jak mówił, pod uwagę są brane różne możliwości. “Ta sprawa z całą pewnością wymaga głębokiego zastanowienia się i głębokiej analizy wszystkich rozważanych dzisiaj możliwości” – mówił Błżej Spychalski. Dodał, że “im więcej spokoju i ciszy w tej kwestii, tym lepiej dla wszystkich”. Zaznaczył, że prezydentowi zależy na tym, aby “ta rocznica została uczczona w sposób godny, z najwyższym szacunkiem dla tych, którzy 80 lat temu zginęli w służbie Rzeczpospolitej.”

Błażej Spychalski przypomniał, że kilka tygodni temu w rozmowie z premierem Andrzej Duda wyraził oczekiwanie wobec polskiego rządu, dotyczące przygotowania obchodów w Katyniu i Smoleńsku.
W sobotę minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz poinformował, że Ambasada Polski w Moskwie wysłała do rosyjskiego rządu notę dyplomatyczną, w której polskie władze wyraziły chęć zorganizowania 10 kwietnia obchodów w Katyniu i Smoleńsku. Chodzi o możliwość przekroczenia granicy i uczestniczenia w uroczystościach.

IAR/PR1/wczesn/Kurek/zr

COMMENTS