Prezydent USA D. Trump i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un są już w Singapurze

Prezydent USA D. Trump i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un są już w Singapurze

Prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un są już w Singapurze. We wtorek ma się tam odbyć pierwszy w historii szczyt Korea Północna – Stany Zjednoczone.
Donald Trump wylądował w Singapurze późnym wieczorem czasu obowiązującego w tym kraju. Do Singapuru poleciał tuż po zakończeniu szczytu G7 w Kanadzie.
Kim Dzong Un miał przylecieć do Singapuru na pokładzie Boeinga 747 należącego do chińskiego narodowego przewoźnika, linii Air China. Ten typ maszyny wykorzystywany jest także przez chińskich przywódców w ich zagranicznych podróżach. Według singapurskiego dziennika The Strait Times samolot z przywódcą Korei Północnej na pokładzie wylądował na singapurskim lotnisku Changi wczesnym popołudniem. Zauważono również kolumnę samochodów, które – jak się przyjmuje – eskortowały pojazd z Kim Dzong Unem do jednego z singapurskich hoteli. Przywódcę komunistycznej Północy na lotnisku Changi powitać miał szef dyplomacji Singapuru Vivian Balakrishnan. Oczekuje się, że Kim Dzong Un przed szczytem spotka się też z premierem Singapuru.
Wtorkowa rozmowa odbędzie się w jednym z hoteli na wyspie Sentosa. Oczekuje się, że głównym tematem będzie sprawa rozbrojenia nuklearnego Półwyspu Koreańskiego.
Kim Dzong Un po przylocie spotkał się z premierem Singapuru Lee Hsien Loongiem. Donald Trump będzie z nim rozmawiał jutro.
W związku ze szczytem wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Dodatkowe oddziały policji i wojska odpowiadają za bezpieczeństwo wokół dwóch singapurskich hoteli, gdzie zatrzymają się delegacje Korei Północnej i USA. Kim Dzong Un wraz z towarzyszącą mu delegacją mieszka w hotelu St. Regis. Delegacja Stanów Zjednoczonych wraz prezydentem Donaldem Trumpem wybrała zaś hotel Shangri-la.Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./AFP/dwi/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0